Zmęczeni dietą? Oto triki ułatwiające odchudzanie.

Zmęczeni dietą? Oto triki ułatwiające odchudzanie.

Obecna sytuacja trwająca od miesiąca wielu daje się nam we znaki. Izolacja i zalecana kwarantanna zaburzyła nam porządek dnia. Stres, lęk, dezorientacja, a dodatkowo dużo wolnego czasu, brak zajęć sprzyja podjadaniu i bardzo niskiej aktywności fizycznej. Jak w takiej sytuacji kontynuować swoją dietę i nie poddać się diabełkowi podjadania? Oto kilka trików, które pomogą wam w odchudzaniu.

Odchudzanie jest procesem długotrwałym. Efekty, które chcielibyśmy oglądać, nie pojawiają się tak szybko, przez co zaczynamy być coraz bardziej zmęczeni dietą. Nie dość, że musimy sobie odmawiać pewnych przyjemności, to jeszcze nic dobrego z tego nie wynika, bo waga spada w żółwim tempie, co jeszcze bardziej nas zniechęca.

Ile można się męczyć?
Po co?
Dlaczego inni mogą jeść wszystko, a ja puchnę od samego patrzenia?
Jeszcze w kółko pytania „po co się tak męczysz”?

Jak nie mieć dość?

Po pierwsze pamiętaj o tym, że podjęcie decyzji o odchudzaniu zawsze jest czymś spowodowane. Jeżeli naszym marzeniem jest wbić się w ulubioną sukienkę sprzed lat, to jak najbardziej jest to powód do tego, by to marzenie spełnić! Nie skazuj się na porażkę, tylko zawalcz o to, by odbudować wiarę w siebie i własne możliwości! Można to porównać do zdobywania szczytu góry. Droga, która nas tam prowadzi, może być kręta, wyboista i ciężka do pokonania, ale kiedy znajdziemy się na szczycie i spojrzymy wstecz, to w głowie pojawia się jedna myśl: „było warto!”. Dzisiaj przedstawiamy Wam kilka trików jak ułatwić tę drogę i uczynić ją mniej wyboistą.

Najpierw jedzą oczy!

Złudzenie optyczne to bardzo przydatny trik. Połóż na dużym talerzu 1 kromkę chleba, pomidora i 2 plasterki wędliny. Tak naprawdę objętościowo zajmie to niewiele miejsca i zanim zjesz ten posiłek, już wiesz, że nie odczujesz dużej sytości. Wprowadźmy więc małą zmianę. Na małym talerzu ułóż te same produkty. Widzisz różnicę? Oczywiście, że tak. O ile na dużym talerzu widać, że jest on prawie w połowie pusty, o tyle na małym wygląda, jakby było tego jedzenia więcej. Warto też uzupełniać porcję o produkty niskokaloryczne, np. świeże warzywa, które dostarczą wielu witamin i minerałów, ale też będą bardziej syciły.

Podobnie w przypadku wypijania soków czy innych płynów. W wysokiej i wąskiej szklance ilość napoju wydaje się większa niż w niskiej i szerokiej.

Kolor ma znaczenie.

Jeżeli naczynia, z których jemy, mają neutralne, zimne barwy (np. biały, niebieski) to podświadomie zjadamy z nich mniejsze porcje.

Kontroluj porcję.

Jeśli zjesz wszystko to, co nałożyłaś na talerz i chcesz sięgnąć po dokładkę, poczekaj około 15 minut. Informacja o tym, że jesteś najedzona, dociera do mózgu po około 15-20 minutach, więc może się okazać po chwili, że ta dokładka wcale nie była Ci potrzebna.

Na zakupy z rozsądkiem!

Zanim wybierzesz się na zakupy spożywcze, sporządź listę produktów, które musisz kupić. Dzięki temu na pewno niczego nie zapomnisz, jak i nie kupisz żadnej rzeczy, której nie potrzebujesz. Kolejna ważna rzecz, o której musisz pamiętać to, aby nigdy nie robić zakupów, kiedy jesteś głodna.  Wtedy jest większe ryzyko, że kupisz coś niezdrowego, co na pewno utrudni odchudzanie.

Skup się na tym, co robisz.

Jeżeli otrzymujesz w pracy jakieś zadanie do zrobienia, skupiasz się na jego wykonaniu. Podobnie jest w przypadku jedzenia, jeżeli przychodzi pora na posiłek, nie łącz jej z oglądaniem telewizji, czytaniem książki czy siedzeniem przy komputerze. Inaczej wykonując te czynności, stanie się to Twoim nawykiem i w przyszłości za każdym razem oglądając film czy czytając książkę, będziesz miała ochotę coś przekąsić, nawet jeżeli nie będziesz głodna. Jeśli przychodzi pora na posiłek, skup się na jedzeniu, a potem wracaj do pracy.

Pamiętaj o relaksie.

Każdy z nas w wolnej chwili lubi odpocząć i się zrelaksować, zwłaszcza po stresującym dniu. Jednak, aby formą odstresowania nie stało się podjadanie, sporządź listę czynności, które sprawiają Ci przyjemność. Gdy przyjdzie pora, poświęć wolny czas na jedną z nich. Może to być gra na instrumencie, ulubione zajęcia na siłowni lub spotkanie z przyjaciółką.

Stres często powoduje, że tracimy kontrolę i uciekamy w jedzenie, a w trakcie stosowania diety to jedna z najgorszych czynności, do której mogłybyśmy się uciec. W ten sposób tylko nasilamy całą frustrację i zdenerwowanie.

Jeżeli dopada Cię uczucie głodu, należy go zaspokoić również wykorzystując pewne triki.

Oto przykłady przekąsek, które zaspokoją głód na jakiś czas:
1. Szklanka wody z cytryną
2. Maślanka naturalna z 3 łyżkami otrąb pszennych
3. Szklanka soku warzywnego
4. Plaster chudego sera twarogowego

Pamiętaj, że dopuszczanie do sytuacji wielkiego głodu jest tym, co najczęściej nas na diecie gubi, dlatego skup się na tym, aby w trakcie dnia pojawiały się małe porcje posiłków, ale z większą częstotliwością.

_______________________

Zostaw odpowiedź