Ciąża spożywcza, nieprzyjemny problem.

Ciąża spożywcza, nieprzyjemny problem.

Czy zdarzyło Wam się kiedyś, że po jedzeniu wasz brzuch wyglądał jakbyście byli w zaawansowanej ciąży? Wiele osób zgłasza, że pomimo diety, po nieco większym posiłku czują się wzdęci, a obwód ich brzucha jest większy niż normalnie. Takie zjawisko nie jest wymysłem i nosi nazwę ciąży spożywczej.

Skąd taka nazwa?

Inspiracją do jej powstania byli partnerzy ciężarnych kobiet. Zaobserwowano, że mężczyźni, których partnerki spodziewały się dziecka, przybierali na wadze średnio 5 kg, z tą różnicą, że Panie po porodzie szybko się tych kilogramów pozbywały, natomiast Panowie już niekoniecznie. Dodatkowym utrudnieniem jest budowa męskiej sylwetki. Najczęściej jest to typ jabłko, co oznacza gromadzenie się tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha. To bardzo niebezpieczne, ponieważ tkanka tłuszczowa w tym miejscu jest najbardziej reaktywna i może zwiększać ryzyko wystąpienia wielu chorób w tym np. chorób układu krążenia. Otłuszczeniu ulegają także narządy m.in. wątroba i trzustka, co w późniejszym czasie może doprowadzać do ich niewydolności.

Co może wywołać ciążę spożywczą?

Są produkty, które ze względu na zawartość określonych składników mogą powodować wzdęcia, a tym samym przyczynić się do powiększenia obwodu brzucha. Oto one:
– mleko (zwłaszcza gdy ktoś nie toleruje zawartej w nim laktozy)
– dania fast food (pizze, zapiekanki)
– nasiona roślin strączkowych (fasola, soczewica, groch)
– kapusta
– pełnoziarniste pieczywo (o dużej zawartości błonnika)
– jabłka i gruszki

Oczywiście wcale nie musi się tak dziać, wystarczy, że będziemy pamiętać o kilku zasadach:
1. Jedz mało, ale często.
4-5 niewielkich objętościowo posiłków pomoże Ci nie tylko zapewnić energię na cały dzień, ale przede wszystkim nie doprowadzi do napadów głodu i przejadania. Badania mówią, że jedząc w chwilach dużego głodu, zjadamy dużo większą porcję niż powinniśmy.
2. Nie najadaj się do pełna.
Informacja o tym, że jesteśmy najedzeni, dociera do mózgu po 15-20 min od rozpoczęcia posiłku. Jeżeli odczuwasz sytość pod koniec jedzenia, to znak, że zjadłeś więcej, niż powinieneś.
3. Przyjrzyj się sobie.
Zastanów się, czy są produkty, które zawsze wywołują u Ciebie uczucie wzdęcia? Każdy z nas jest inny i może się zdarzyć, że niektóre po prostu Ci nie służą. Lepiej będzie ich unikać.

_____________________

Zostaw odpowiedź