Witamina B12 w żywności.

Witamina B12 w żywności.

Witamina B12 inaczej nazywana kobalaminą, jest bardzo ważna dla naszego organizmu. Jej niedobór grozi niedokrwistością, a w skrajnych przypadkach nawet zagrożeniem życia. Zobacz, kto najbardziej jest narażony na niedobór tej witaminy i w jakich produktach możemy znaleźć ją w największej ilości.

Witamina B12 – kilka słów wstępu.

Tradycyjny sposób żywienia, w którym znajdziemy mięso i jego przetwory, ryby, jaja i nabiał zwykle nie powoduje niedoborów kobalaminy. Zapotrzebowanie na nią jest na szczęście niewielkie i łatwo jest pokryć je z dietą. Na niedobór tej witaminy cierpią głównie weganie i wegetarianie, ponieważ nie spożywają produktów pochodzenia zwierzęcego. Z tego powodu ważne jest, aby zwrócili uwagę na jej suplementację, ponieważ dostarczając ją tylko z owoców i warzyw, nie będą w stanie pokryć na nią zapotrzebowania organizmu. Ponadto w takiej sytuacji, powinni sięgać po produkty, które fortyfikuje się nią podczas produkcji (t.j. płatki drożdżowe, zbożowe, roślinne zamienniki produktów mlecznych).

Dlaczego ta witamina jest taka ważna?

Kobalamina bierze udział w produkcji czerwonych krwinek, dlatego też jej niedobór jest przyczyną anemii. Poza tym jest ważna dla układu kostnego czy nerwowego, biorąc udział w regulacji ich pracy, dlatego też w przypadku jej niedoboru, pojawia się szereg dolegliwości, spowodowanych zaburzeniem ich pracy.

Witamina B12 – źródła w żywności.

Jak wspomniałam wyżej, najlepszymi źródłami witaminy B12 są produkty pochodzenia zwierzęcego. W największej ilości znajdziemy ją w:

– każdym rodzaju mięsa

– wędlinach

– podrobach

– produktach mlecznych

– jajach

– serach.

Oczywiście wchłanialność tej witaminy w zależności od rodzaju produktu bywa różna. Jak na ten moment uznaje się, że produkty nabiałowe cieszą się większą wchłanialnością tej witaminy niż mięso.

Osoby, które z różnych powodów ograniczają lub całkowicie eliminują spożywanie powyższych produktów, powinny posiłkować się produktami fortyfikowanymi tą witaminą, oraz suplementacją. Śladowe ilości witaminy B12 w owocach czy warzywach, nie wystarczą, aby całkowicie pokryć zapotrzebowanie naszego organizmu na nią. Ciekawostką jest, że wchłanialność witaminy B12 z suplementacji jest dużo lepsza niż z żywności, więc dbając o to, nie narazimy się na jej niedobory.

mgr Dorota Dziuryk

Zostaw odpowiedź