Peskatarianizm - opis zasad.

Peskatarianizm - opis zasad.

Peskatarianizm jest odmianą wegetarianizmu, która wyklucza w spożyciu czerwone i białe mięso, ale dopuszcza spożywanie ryb i owoców morza. Taki sposób odżywiania wydaje się być optymalny i lżejszy w restrykcjach. Czego zabrania peskatarianizm? Jakie są zalety w jego stosowaniu?

Peskatarianizm – definicja.

Peskatarianizm jest jedną z gałęzi wegetarianizmu, która zabrania spożywania białego i czerwonego mięsa, ale zezwala spożywać ryby i owoce morza. Dieta peskatarian opiera się głównie na owocach, warzywach, nasionach roślin strączkowych, produktach zbożowych, jajach, nabiale, pestkach.

Zalety stosowania peskatarianizmu.

Diety roślinne są coraz bardziej popularne. Okazuje się, że są zdrowsze niż tradycyjny model żywienia obfitujący w mięso. Jednak jak z każdą dietą eliminacyjna, wiążą się z nią pewnego rodzaju wady i ryzyko niedoborów. Dodanie ryb i owoców morza w tym przypadku, pomaga w znacznym stopniu je ograniczyć. Oto najważniejsze zalety peskatarianizmu:

– mniejsze ryzyko niedoborów żelaza – w diecie wegetariańskiej dostarcza się głównie żelazo w formie niehemowej, które jest gorzej przyswajalne. Dopuszczenie do spożycia ryb, pozwala na zwiększenie wchłanialności tego pierwiastka;

– różnorodne źródła białka – głównym źródłem białka w dietach wegetariańskich są nasiona roślin strączkowych lub tofu, które poza tym dostarczają też węglowodanów, których i tak w diecie wegetariańskiej nie brakuje;

– zapewnienie odpowiedniej ilości kwasów omega – 3 (EPA i DHA), które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu – dzięki temu łatwiej zadbać o odpowiedni stosunek kwasów omega – 3 do omega – 6 (w produktach roślinnych jest ich dużo, a w nadmiarze są prozapalne, co dla naszego organizmu nie jest wcale korzystne

– mniejsze ryzyko wystąpienia niedoborów witaminy B12, która znajduje się tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego

– zapewnienie dodatkowego źródła witaminy D (większość z nas cierpi na niedobór tej witaminy, dlatego włączenie do diety produktów będących jej źródłem jest bardzo korzystne).

Podsumowanie, ta odmiana wegetarianizmu jest zdrowym i bezpiecznym modelem żywienia. Wykluczenie z diety mięsa zwiększa ryzyko niedoborów pokarmowych, ale włączenie ryb i owoców morza jest dobrym rozwiązaniem tego problemu.

mgr Dorota Dziuryk

Zostaw odpowiedź