Czy słodziki szkodzą jelitom?

Czy słodziki szkodzą jelitom?

Słodziki od lat budzą kontrowersje w świecie dietetyki. Z jednej strony są dobrą alternatywą cukru – słodki smak, bez obawy o kalorie z drugiej, strach przed ich negatywnym wpływem na organizm. Jak to jest z tymi słodzikami? Bardziej nam pomagają czy szkodzą?

Słodziki – przyjaciele czy wrogowie?

Słodki smak jest dla nas przyjemny, przez co chętnie sięgamy po produkty, które go mają. Zamiłowanie do cukru u wielu osób kończy się dodatkowymi kilogramami. Wynalezienie słodzików zatrzęsło rynkiem dietetycznym, bo okazało się, że można zjeść słodkie ciasto, które wcale nie ma cukru, bo zastąpiono go substancją słodzącą. Niestety im częściej zaczęto je stosować, tym więcej kontrowersji się pojawiło. Obecnie wiemy już, że popularny aspartam mimo wcześniejszych doniesień nie powoduje raka, jednak czy tylko tego powinniśmy się obawiać? Naukowcy badali wpływ słodzików na mikrobiom jelitowy, który w ostatnim czasie również staramy się dogłębnie poznać. Wyniki tych badań są zastanawiające.

Dlaczego mikrobiom jelitowy jest taki ważny?

Obecność bakterii w naszych jelitach jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dzięki nim uzyskujemy wszystkie potrzebne składniki odżywcze do rozwoju i wzrostu. Pełnią także funkcje obronne (bakterie probiotyczne), zapobiegając atakom szkodliwych patogenów. Warto zaznaczyć, że skład naszej mikroflory zależy od naszej diety, a zwłaszcza dodatków jakie zawiera spożywana przez nas żywność.

Producenci żywności coraz chętniej wykorzystują słodziki w swoich produktach, bo dzięki temu są one mniej kaloryczne. Sięgają po nie zarówno osoby na diecie odchudzającej, jak i te, które dbają o prawidłową masę ciała. Okazuje się jednak, że mogą one źle wpływać na nasz mikrobiom jelitowy, a tym samym zwiększać ryzyko problemów zdrowotnych.

Słodziki i ich wpływ na mikrobiom jelitowy.

Słodziki jakie wykorzystano podczas badania to aspartam, sacharyna, acesulfam K i sukraloza. W badaniu sprawdzano kilka rzeczy:

  • wzrost bakterii pod wpływem stężenia słodzików

  • zdolność do tworzenia biofilmu (warstwa bakterii utrudniająca wchłanianie składników odżywczych)

  • aktywność hemolityczną bakterii

  • zdolność przyczepiania się do komórek nabłonka jelitowego, a także jego zajęcia i toksyczności.

Wyniki badania, pokazują, że słodziki wpływają na jakość mikrobiomu jelitowego i to niekoniecznie w korzystny sposób. Zaobserwowano między innymi zahamowanie wzrostu niektórych bakterii, po zwiększonym stężeniu sacharyny. Poza tym zauważono, że bakterie w większej ilości produkują biofilm i dużo łatwiej przylegają do nabłonka jelitowego, zwiększając jego inwazję.

Podsumowując, stosowanie sztucznych słodzików ma wpływ na zmiany patogenne w mikrobiomie jelitowym. Badania w tym zakresie dalej będą zgłębiane i na pewno niedługo dowiemy się więcej. Jak z wszystkim, także i ze słodzikami powinniśmy uważać, zwłaszcza że masowo wykorzystuje się je w produkcji żywności.

mgr Dorota Dziuryk

Zostaw odpowiedź