Kalorie z alkoholu, a dieta.

Kalorie z alkoholu, a dieta.

Kalorie na diecie są bardzo ważnym elementem, gwarantującym powodzenie kuracji. Alkohol nie należy do sprzymierzeńców odchudzania. Osoby, które kiedykolwiek stosowały dietę odchudzającą, na pewno słyszały, że alkohol na diecie nie jest wskazany. Czy na pewno? Może jakiś jego rodzaj nie zburzy nam efektów dietetycznych? Ile kalorii dostarczają poszczególne trunki?

Kalorie z alkoholu – zatrzymują odchudzanie?

Kalorie dostarczane przez alkohol nie są pożądane, zwłaszcza przy odchudzaniu. Alkohol raczej nie jest sprzymierzeńcem odchudzania. Dzieje się tak dlatego, że nie dostarcza on do naszego organizmu żadnych wartości odżywczych, poza kaloriami. Spożywany w nadmiarze może nawet sprzyjać nadwadze lub otyłości, bo często sięgamy przy nim po wysokokaloryczne przekąski (np. chipsy, paluszki, krakersy). Nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile nadmiernych kalorii możemy spożyć w trakcie takiej imprezy. Przykładowo zjadając paczkę chipsów (100g) i wypijając przy tym 2 piwa, dostarczymy około 1000 kcal.

Ile kalorii dostarcza…?

Prześledzimy teraz kaloryczność najczęściej wybieranych trunków.

  • Piwo

Trzeba przyznać, że w naszym kraju sięgamy po nie bardzo często. Nie dość, że potrafimy wypić go sporo, to na dodatek jest prawdziwą bombą kaloryczną. Zwykłe piwo (500 ml) dostarcza około 250 kcal. Jeśli dolewamy do niego słodki sok, kaloryczność wzrasta od 50 do 100 kcal. To, co jeszcze działa na niekorzyść piwa, to jego wysoki indeks glikemiczny. Poziom glukozy we krwi wzrasta po nim bardzo gwałtownie, co jest niebezpieczne zwłaszcza u cukrzyków. W przypadku odchudzania wybór piwa także nie jest dobry, bo bardzo nasila apetyt, sprzyjając tym samym łamaniu zasad żywieniowych.

  • Wino

Zyskało dużo lepszą sławę i przychylniejszy osąd. Z wszystkich trunków cieszy się ono dość dobrą opinią, a niektórzy lekarze wręcz zalecają spożywanie go w umiarkowanych ilościach. Mowa tu o czerwonym, wytrawnym winie. Lamka (150 ml) dostarcza około 100 kcal. Pamiętaj jednak, że spożywane w nadmiarze wcale nie będzie korzystnie wpływało na zdrowie.

  • Wódka.

Nie ma co się oszukiwać, nie należy do najmniej kalorycznych trunków. Kieliszek o pojemności 50 ml to ponad 100 kcal. Jeśli doliczymy do niej zapojkę w postaci gazowanego napoju czy słodkiego soku to taki jeden szot może kosztować nas dużo kalorii. A raczej nikt na jednym kieliszku nie kończy. Decydując się na picie tego trunku, warto do zapijania wykorzystać zwykłą wodę.

Podsumowując, alkohol na diecie nie jest dobrym wyborem. Kalorie, które dostarcza nie niosą za sobą żadnej wartości odżywczej. Nie zawsze możemy z niego całkowicie zrezygnować, dlatego warto zachować umiar w jego spożyciu.

mgr Dorota Dziuryk

Zostaw odpowiedź