To musisz wiedzieć

To musisz wiedzieć

 1. Proteiny
  Pomimo że węglowodany są paliwem dostarczającym energii w treningu kulturystycznym, tylko białko może stać się częścią nowej tkanki mięśniowej.

Aby mięśnie się rozwijały, organizm musi znaleźć się w dodatnim bilansie azotowym. Ażeby to osiągnąć organizm musi otrzymać wystarczająco dużo białka w ciągu całego dnia. Kulturyści którzy naprawdę ciężko trenują potrzebują białka aby stymulować rozwój tkanki mięśniowej. Im jesteś większy tym więcej białka potrzebujesz. Celem jest spożycie przynajmniej 2g białka na każdy kilogram wagi ciała. Odżywka białkowa powinna być składnikiem trzech z sześciu dziennych posiłków. Białko w postaci suplementu jest łatwiej przyswajalne aniżeli tradycyjne gotowane piersi z kurczaka. Używaj przede wszystkim odżywki zawierające zarówno izolat białka serwatkowego na wymianie jonowej jak również hydrolizat serwatki. Najkorzystniejsza jest formuła odżywki białkowej pozbawiona laktozy, gdyż laktoza obniża metabolizm daje uczucie wypełnienia żołądka oraz powoduje problemy gastryczne. Najlepiej spożyć koktajl białkowy zaraz po zakończonym treningu ponieważ właśnie wtedy jest najszybciej wchłaniany do krwiobiegu zapobiegając efektom katabolicznym.

 1. Kreatyna
  Jest ona źródłem energii dla dynamicznej siły jakże potrzebnej przy rozwoju mięśni. Kreatyna może rozwijać mięśnie poprzez wzrost siły mięśni, uzupełniając ATP oraz magazynując wodę wewnątrz komórek mięśniowych. Dla najlepszych przyrostów tkanki mięśniowej kobiety powinny używać 5 g kreatyny dziennie mężczyźni przynajmniej 10 g.
 2. Glutamina
  Glutamina jest tak naprawdę niezbędna kiedy nasz organizm poddany jest dużym obciążeniom. Każdy kto trenuje poważnie kulturystykę musi używać ten suplement. Ciężki trening z ciężarami obniża okresowo system odpornościowy organizmu, przyjmując glutaminę wzmacniasz go i stwarzasz możliwości do wzrostu mięśni .Aby zrównoważyć procesy kataboliczne przyjmuj od 7 do 15 gramów glutaminy po treningu.
 3. BCAA- aminokwasy łańcuchowe
  Te sprawdzone aminokwasy zwiększają znacząco procesy anaboliczne -wzrost mięśni. Czynią to na dwa sposoby :zwiększając stężenie we krwi anabolicznego hormonu-insuliny oraz poprzez stymulację produkcji hormonu wzrostu w organizmie. Najważniejszym pośród aminokwasów łańcuchowych jest leucyna która jest prekursorem min. HMB. Proteina serwatkowa zawiera BCAA lecz dla odpowiedniej ilości spożyj od 4 do 6 gramów tego suplementu przed i po treningu.
 4. Olej rybny
  Jest bardzo użyteczny w zapobieganiu utraty mięśni Intensywny trening kulturystyczny w kombinacji z spożyciem tłuszczy nasyconych oraz cukrów prostych produkują prostoglandynę- hormon kataboliczny niszczący struktury białkowe w mięśniach .Olej z ryb zawiera inną frakcję tego hormonu, który wspiera produkcję hormonu wzrostu, redukuje wszelakie zapalenia mięśni oraz kontroluje efektywną pracę insuliny. Sugerowana dawka sześć kapsułek 1 gramowych dziennie.
 5. Arginina
  Tak jak w przypadku glutaminy spożycie tego aminokwasu jest niezbędne kiedy nasz organizm poddawany jest ciężkim treningom.10 do 20 gramów dziennie przed snem zwiększa poziom hormonu wzrostu we krwi.
 6. Witamina C
  Witamina C jest silnym antyoksydantem zapobiegającym chorobom nowotworowym, usuwającym wolne rodniki z krwi. Sugerowana dawka to 2000 mg. Możesz podzielić dzienną dawkę na dwie części, ale pamiętaj, że bardzo ważnym jest aby użyć witaminę C bezpośrednio po treningu.
 7. Witamina E
  Kolejnym silnym antyoksydantem jest witamina E, która wzmaga możliwości mięśni do wykorzystania insuliny. Sugerowana dawka to od 200 do 400 IU dziennie.
 8. Cynk
  Niedobór cynku wśród sportowców, a w szczególności kulturystów, jest powszechny. Niedostatek cynku może spowolnić przyswajalność białek. Dostateczna ilość tego minerału wzmaga produkcję hormonu wzrostu i testosteronu. Sugerowana dawka dla mężczyzny to 20 mg dziennie.
 9. Magnez
  Ten mikroelement jest niezbędny w produkcji ATP jak również mocno zaangażowany jest w procesach metabolicznych cukrów w komórkach mięśniowych. Studia nad tym suplementem wykazały, iż znacząco zwiększa siłę w trakcie treningów z obciążeniem. Sugerowana dawka: 400 do 600 mg dziennie.
Zostaw odpowiedź