Stretching jest dla każdego.

Stretching jest dla każdego.

Stretching po polsku zwany rozciąganiem jest bardzo ważnym elementem treningu. Niestety bardzo często pomijamy go, bo uznajemy, że nie jest nam potrzebny. To wielki błąd, który może kosztować nas kilka kontuzji. Każdy z nas bez względu na rodzaj wykonywanej pracy czy aktywności fizycznej, powinien być zapoznany z tym tematem. Jakie korzyści możemy czerpać ze stretchingu? Kto powinien się nim zainteresować?

Stretching – definicja.

Stretching w tłumaczeniu na polski to nic innego jak rozciąganie. Powinien być obowiązkowym elementem każdego treningu, przede wszystkim dlatego, że wykazuje pozytywny wpływ na rozwój i funkcjonowanie poszczególnych mięśni. Bardzo często pojawia się jako element końcowy ćwiczeń, ale można go wykonywać również przed treningiem lub w jego trakcie. Dzięki niemu nasze mięśnie są elastyczne i mniej podatne na kontuzje.

Rodzaje stretchingu.

Rozciąganie może mieć różne zastosowania. Najczęściej spotykamy się ze stretchingiem:

  • dynamicznym – stanowi uzupełnienie dynamicznych ćwiczeń (wypady, wymachy). Wykonuje się go, aby przygotować organizm do czekającego go wysiłku.

  • statycznym – należy wykonywać go powoli i w spokoju. Jego celem jest pomoc w regeneracji ciała po wysiłku. Wspomaga relaksację mięśni i pozytywnie wpływa na ich elastyczność.

  • okołotreningowym – oddzielna forma aktywności, która trwa kilkadziesiąt minut i wykonywana jest w sesjach między treningami. Ich głównym celem jest regeneracja mięśni.

  • Rehabilitacyjnym – polega na regeneracji układu ruchu. Stosuje się go głównie w przypadku schorzeń i kontuzji. Dzięki niemu nasze ciało szybciej wraca do formy.

Korzyści stretchingu dla osób aktywnych.

Stretching ma bardzo pozytywny wpływ na organizm i wśród najczęstszych korzyści wymieniamy:

  • poprawę efektów treningowych

  • mniej bolesne zakwasy

  • lepsze ukrwienie mięśni

  • zwiększony zakres ruchu

  • mniejszą częstotliwość/ ryzyko kontuzji

  • spadek napięcia mięśniowego.

Komu najbardziej polecamy stretching?

Okazuje się, że ta forma aktywności idealnie sprawdzi się u każdego. Bezapelacyjnie nie powinny go pomijać osoby, które są aktywne fizycznie. Niewątpliwie zapewniają sobie lepsze efekty treningowe i zmniejszają ryzyko kontuzji.

Stretching korzystny będzie także dla osób, które wykonują pracę w jednej pozycji (np. na stojąco lub siedząco). Pozwala on przede wszystkim rozluźnić spięte mięśnie i korzystniej wpływa na układ krążenia.

mgr Dorota Dziuryk

Zostaw odpowiedź