Ruch, a zdrowie.

Ruch, a zdrowie.

Ruch jest wręcz nieodłącznym elementem naszego życia. Mamy świadomość, że lepiej jest, gdy mamy jej więcej niż mniej, ale dlaczego? Jak duży ma wpływ na nasze zdrowie? Ile powinno jej być w ciągu dnia, aby uznać, że jest to dobry poziom?

Ruch  jest ważny dla zdrowia.

Regularna aktywność wzmacnia nasz organizm, chroniąc tym samym przed rozwojem wielu chorób. Aktywując nasz układ ruchu, dbamy o prawidłowe funkcjonowanie stawów, a także o odpowiednią gęstość kości. Dzięki temu są one elastyczne i mniej podatne na złamania czy inne uszkodzenia.

Aktywność fizyczna ma bardzo dobry wpływ na krążenie krwi. Poprawia się ukrwienie narządów (serce, płuca, mózg), dzięki czemu chronimy się przed chorobą wieńcową serca, cukrzycą czy miażdżycą. Istotnie zmniejsza się również ryzyko zakrzepów, które powodują zawał lub udar. Poprawia się nasza glikemia, a także profil lipidowy, dlatego warto traktować ćwiczenia jako sposób na ochronę przed chorobami.

Warto pamiętać, że poprawa ukrwienia narządów to także ich dobre natlenienie, a co za tym idzie lepsza koncentracja i sprawniejsze procesy intelektualne. Okazuje się, że dzięki odpowiedniej dawce ruchu możemy być bardziej skoncentrowani i lepiej radzić sobie z problemami dnia codziennego. Wydolność naszego organizmu jest dużo lepsza, dzięki czemu mniej odczuwamy zmęczenie i jesteśmy bardziej efektywni.

Bycie w ruchu poprawia również nasze samopoczucie psychiczne. W trakcie ćwiczeń wydzielają się endorfiny (hormony szczęścia), które pozytywnie wpływają na nasz humor. Dodatkowo dobry trening pomaga nam pozbyć się złych emocji, więc warto to wykorzystać, gdy mamy gorszy dzień. Pamiętaj jednak, by zawsze wybierać taką aktywność, którą lubisz. Zmuszanie się np. do biegania, gdy nie przepadasz za tą formą aktywności, nie jest dobrym wyborem.

Nie możemy zapominać również o dobroczynnym wpływie ruchu na naszą sylwetkę. Pozwala on nie tylko zredukować nadmierną masę ciała, ale również utrzymać tę prawidłową. Przy regularnych ćwiczeniach nasz metabolizm jest bardzo sprawny i nie musimy bać się o naszą kondycję. Odchudzanie połączone z dzienną dawką ruchu ma zbawienny wpływ na naszą skórę, która jest elastyczna i ma lepsze zdolności regeneracyjne. Zmniejsza się jej wiotkość, a także widoczność cellulitu czy rozstępów.

Ile powinniśmy ćwiczyć?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby co najmniej 30 min dziennie przeznaczyć na ćwiczenia. Od efektu, jaki chcemy uzyskać, zależy intensywność i czas treningu. Należy pamiętać, że tkanka tłuszczowa zaczyna spalać się dopiero po około 30-40 minutach od rozpoczęcia treningu. Jeśli naszym calem jest wsparcie procesu odchudzania, warto to uwzględnić.

Ruch: jaki będzie najlepszy?

To zależy od Ciebie oraz od tego, co lubisz. Jeśli taniec sprawia Ci przyjemność, tańcz. Wolisz spacer? Wyznacz sobie odpowiednią trasę lub liczbę kroków i po prostu spaceruj. Lubisz jazdę na rowerze? Rower też jest dobrym wyborem. Wszystko zależy od Ciebie, najważniejsze, abyś po prostu wstał z kanapy. Pamiętaj, że ruch to zdrowie, bez względu na formę, jaką wybierzesz.

Zostaw odpowiedź