Alergia pokarmowa.

Alergia pokarmowa.

Alergia pokarmowa to prawdziwa zmora obecnych czasów. W świetle badań śmiało możemy zaliczyć ją do chorób cywilizacyjnych. Duże zanieczyszczenie środowiska, wzrost spożycia żywności przetworzonej, a także coraz szybsze tempo życia, zwiększa ryzyko jej wystąpienia. Czym dokładnie jest alergia pokarmowa? Co najczęściej nas uczula? Jak możemy ją zdiagnozować?

Alergia pokarmowa czy nietolerancja?

Zanim skupimy się na alergii pokarmowej, musimy zróżnicować ją z nietolerancją pokarmową. To bardzo ważne, ponieważ często używa się tych pojęć zamiennie, a jest to duży błąd.

Nietolerancją pokarmową nazywamy nieprawidłową reakcję organizmu na dany pokarm, w której nie biorą udziału mechanizmy autoimmunologiczne. Warto zaznaczyć, że mylące mogą być objawy, ponieważ w jednym i drugim przypadku mogą być podobne.

Alergia pokarmowa występuje wtedy, gdy obserwujemy nadmierną, nasiloną reakcję organizmu na alergen obecny w żywności. Wyróżniamy cztery podstawowe typy reakcji alergicznych:

  •  I: reakcje anafilaktyczne (natychmiastowe, przebiegające z udziałem immunoglobuliny E)
  • II: reakcje cytolityczno – cytotoksyczne
  • III: reakcje kompleksów immunologicznych
  • IV: reakcje typu opóźnionego.

Szacuje się, że od 2-5% populacji może cierpieć na alergię pokarmową.

Alergia pokarmowa – najczęstsze objawy.

Do najczęstszych dolegliwości zaliczamy:

  • problemy gastryczne (bóle brzucha, wzdęcia, nudności, biegunki itp.)
  • zmiany skórne (wysypka, trądzik, pokrzywka)
  • objawy ze strony układu oddechowego (kaszel, katar, astma)
  • kołatania serca
  • obrzęk i łzawienie oczu

Te produkty alergizują najczęściej.

To w dużej mierze uzależnione jest od wieku. U dzieci do najczęstszych alergenów zaliczamy: mleko krowie, jaja, orzechy i pszenicę. Dorośli najczęściej doświadczają alergii po spożyciu pszenicy, soi, orzechów i owoców morza. Warto pamiętać, że alergia pokarmowa często jest postacią alergii krzyżowej.

Diagnostyka alergii pokarmowych.

Trzeba przyznać, że odpowiedź na to zagadnienie budzi najwięcej problemów. Większość z nas spotkała się z testami, które pomagają zdiagnozować nadwrażliwość pokarmową (często błędnie utożsamianą z alergią pokarmową). Trzeba zaznaczyć, że testy te są dość kosztowne, ale czego nie zrobi się, aby sobie pomóc. Niestety w świetle najnowszych badań nie mają one wartości diagnostycznej. Nie uznają ich żadne towarzystwa zajmujące się tematami alergii. Jak więc zdiagnozować alergię?

Po pierwsze: obserwacja. Tylko Ty siebie znasz najlepiej. Wiesz, jak czujesz się, po spożyciu niektórych produktów. Twój organizm wyśle Ci sygnał, że coś jest nie tak.

Po drugie: badaj się regularnie. O badaniach profilaktycznych już pisaliśmy. Dzięki nim widać, czy w organizmie nie dzieje się nic niedobrego.

Po trzecie: jeśli cierpisz na uporczywe dolegliwości (np. skórne, gastryczne), to nie bagatelizuj tego. Zgłoś się do specjalisty i to jemu pozostaw diagnostykę. Szukanie na własną rękę, możesz niepotrzebnie naciągnąć się na koszty. Specjaliści są od tego, aby Ci pomóc. Nie zapominaj o tym.

Zostaw odpowiedź