Rozstępy – jak się ich pozbyć?

Rozstępy – jak się ich pozbyć?

Większość kobiet doskonale wie, jak denerwujące potrafią być widoczne rozstępy. Niestety ciężko ich uniknąć, biorąc pod uwagę obecny styl życia, zmieniającą się masę ciała czy chociażby okres ciąży. Ciągle jednak szukamy sposobów, które pomogą nam z nimi walczyć. Ich skuteczność zależy jednak od stopnia ich zaawansowania oraz rozległości.

Czym są rozstępy?

To poprzeczne pręgi, które pojawiają się w okolicy brzucha, ud, biustu czy pośladków. Początkowo mają kolor czerwony, a następnie staja się białe. Wyglądem przypominają blizny. I chociaż nie są zagrożeniem dla zdrowia, to ich nieestetyczny wygląd sprawia, że po prostu wstydzimy się swojego ciała.

Dlaczego się pojawiają?

Powodów jest kilka, ale wszystkie mają wspólny mianownik, a mianowicie skóra, która nie nadąża z produkcją kolagenu. Najczęściej zaczynamy się z nimi borykać gdy dojrzewamy, zachodzimy w ciążę lub nasza masa ciała ulega częstym wahaniom. Warto zaznaczyć, że ich pojawieniu się może sprzyjać przyjmowanie leków hormonalnych, w tym tabletek antykoncepcyjnych. Niestety zbyt późno je zauważamy, dlatego walka z nimi jest tak trudna.

Jak walczyć z rozstępami domowymi sposobami?

Stosuj peelingi.

Pomogą Ci pozbyć się suchego naskórka i uelastycznić skórę. Mogą wspomóc walkę z rozstępami, zwłaszcza takimi, które są we wczesnej fazie. Możesz samodzielnie w domu przygotować peeling na bazie ulubionej oliwki, z dodatkiem kawy lub cukru.

Używaj kremów zawierających kolagen.

Przy czym tu koniecznie trzeba podkreślić, że mogą one pomóc, gdy rozstępy są we wczesnym stadium i mają różowy kolor. Jeśli są już białe i wyglądają jak blizny, niestety na kremy jest już za późno.

Preparaty rozjaśniające.

W domowym zaciszu możesz popracować nad rozjaśnieniem rozstępów. Niestety nie da się ich usunąć całkowicie, ale można zmniejszyć ich widoczność. Pomoże w tym stosowanie miksturki składającej się z oliwy z oliwek, soku z cytryny i kapsułek zawierających witaminę E. Inny sposób to stosowanie żelu aloesowego lub nacieranie surowym liściem aloesu.

Specjalistyczne zabiegi.

Na rozstępy, które są już zaawansowane, możemy pomóc tylko przez stosowanie odpowiednich zabiegów. Zalicza się do nich dermabrazję, laseroterapię lub peelingi chemiczne.

Podsumowując, nie da się całkowicie zlikwidować rozstępów. Jednak jeśli pojawiły się na naszym ciele, to jest to sygnał, że nasza skóra wymaga intensywniejszej pielęgnacji. Dbaj więc o zdrową dietę, a poza tym w zaciszu domowym od czasu do czasu zastosuj peeling, aby wspomóc regeneracji naskórka. Co prawda rozstępy nie znikną, ale skutecznie możesz zmniejszyć ich widoczność.

mgr Dorota Dziuryk

______________

Zostaw odpowiedź