Posiłki po aktywności fizycznej

Posiłki po aktywności fizycznej

Często zastanawiacie się, czy po wykonanym treningu zwłaszcza w godzinach wieczornych powinno się zjeść posiłek? Bez względu na to, czy Twoim celem jest poprawa wydolności, czy redukcja masy ciała, po zakończonej aktywności fizycznej trzeba zjeść. Dzięki temu Twój organizm będzie mógł się
zregenerować i odzyskać siły. Nie bez znaczenia jest także to, co zjesz dlatego zobacz, z czego najlepiej komponować taki posiłek.

W jakim czasie od zakończonego treningu zjeść posiłek?

Musisz wiedzieć, że po ćwiczeniach Twój organizm regeneruje się od 24 do 48 h. Oczywiście uzależnione jest to od ciężkości treningu, czasu jego wykonywania i naszych indywidualnych predyspozycji. Posiłek powinno się spożyć do 2 h od zakończenia aktywności fizycznej, ponieważ znacznie ułatwia to proces regeneracji.
To one są głównym paliwem dla naszych mięśni i po treningu są nam bardzo potrzebne. Glukoza magazynowana jest w mięśniach, w postaci glikogenu i w trakcie ćwiczeń to on jest głównym paliwem. Rezerwy glikogenu odbudowywane są od razu po zakończonym treningu, dlatego tak ważne jest, by taki posiłek pojawił się w miarę szybko, w przeciwnym razie organizm zacznie spalać białka (czyli własne mięśnie).

Co dostarczyć w posiłku po treningowym?

Przede wszystkim dobrej jakości białko (chude mięso, produkty mleczne, ryby) i węglowodany (pełnoziarniste produkty zbożowe, ryż, owoce).

Przykładowe propozycje:
– jogurt naturalny z suszonymi owocami
– koktajl białkowy (np. serek wiejski+banan+orzechy) lub odżywka białkowa
– pieczona pierś z kurczaka+ warzywa na patelnię+ kasza
– łosoś pieczony + surówka z pomidorów+ ryż

Czy jeść posiłek, jeśli trenuję wieczorem?

Tak! Nawet jeżeli Twój trening odbywa się wieczorem, to wszystkie zasady obowiązują tak samo. Musisz jednak pamiętać, że posiłek nie powinien być obfity, aby nie obciążać żołądka i należy zjeść go 1,5-2 h przed snem. W ciągu dnia Twój organizm zdążył nazbierać rezerwy do regeneracji. W posiłku dalej powinno znaleźć się białko i węglowodany (nie mamy tu jednak na myśli słodyczy). Po co wtedy sięgnąć? Idealnie sprawdzi się serek wiejski z warzywami, omlet z warzywami lub sałatka z chudą wędliną i dodatkiem oliwy i ziół.

Podsumowując, pamiętaj, że liczy się bilans energetyczny. Spożyte kalorie nie mogą przekraczać Twojego dziennego limitu. Oczywiście zasada ta obowiązuje u osób będących na redukcji masy ciała.

__________________________________

Zostaw odpowiedź