Co jeść zamiast słodyczy?

Co jeść zamiast słodyczy?

Słodycze to prawdziwa zmora naszych czasów. Wiemy, że są niezdrowe, że nie powinniśmy ich jadać za dużo, że łatwo się od nich uzależnić, ale…co zrobić kiedy ochota na słodkie jest tak duża, że musimy się poddać pokusie? Odpowiedź jest prosta: wybrać zdrowszą wersję słodkiej przekąski. W artykule znajdziesz kilka propozycji, jak zjeść coś słodkiego nie rujnując jednocześnie swojej diety.

1. Owoc zamiast cukierka.
Gdy dopadnie Cię ochota na słodkie sięgnij po owoc, a nie cukierka. Dostarczysz cukier, ale poza nim witaminy, minerały i błonnik. To zdrowa alternatywa słodyczy, na którą możesz sobie pozwolić. Pamiętaj jednak, że z racji na obecność cukrów nie powinniśmy jadać więcej niż 300 g owoców dziennie.

2. Suszone owoce- to jest to!
To jedna z najskuteczniejszych linii obrony przed sięgnięciem po słodycze. Suszone owoce są bardzo słodkie i jedząc je faktycznie mamy wrażenie jakbyśmy zjadali cukier w prostej postaci. Przy dużej ochocie polecamy słodziutkie jak krówki daktyle lub suszonego ananasa. Dla fanów chrupkich słodyczy polecamy suszone banany.

3. Baton wysokobiałkowy lub owsiany
Wybór takiego produktu, zamiast jego tradycyjnego odpowiednika jest mniejszym złem. Dzięki dodatkowi odżywki białkowej lub płatków owsianych dają dłuższe uczucie sytości i pozwalają wytrwać do kolejnego posiłku. Batoniki wysokobiałkowe można spożyć jako szybką przekąskę po-treningową.

4. Koktajl lub sok dla fanów słodkich napojów
Cukier znajdziemy nie tylko w tradycyjnych słodyczach, ale także w gazowanych napojach (np. cola, energy drink). Od nich także możemy się uzależnić, a jak wiadomo będąc na diecie najbardziej polecana jest woda, która z takimi napojami niewiele ma wspólnego. Jeśli więc dopadnie Cię ochota na słodki napój wybierz prawdziwy sok, smothie lub koktajl na bazie owoców i mleka lub wody gazowanej. W ten sposób dostarczysz witaminy i minerały, a przy okazji zaspokoisz ochotę na słodkie.

Podsumowując, pamiętaj, że podane przykłady to alternatywy tradycyjnych słodyczy i nie możemy bezkarnie się nimi zajadać, zwłaszcza będąc na diecie. Jeśli nie jesteś w stanie powstrzymać się pokusie sięgnij po jakąś z wymienionych wyżej propozycji. Zjadając to zamiast zalecanego w diecie posiłku (np. II śniadanie czy podwieczorek) popełniasz mniejsze zło i nie dyskwalifikujesz swojej diety. Pozwalaj sobie raz na jakiś czas (np. raz w tygodniu) na odstępstwo od diety, ale przez resztę czasu trzymaj się zasad.

______________________


Zostaw odpowiedź