Najczęściej popełniane błędy w diecie

Najczęściej popełniane błędy w diecie

Dlaczego nie chudnę?! Najczęściej popełniane błędy.

Kolejna dieta, więcej ćwiczeń, mniejsze porcje a Twoja waga stoi jak zaklęta? Wydaje Ci się, że
wszystko robisz tak, jak trzeba, ale efektów nie ma takich, jakich się spodziewałeś/aś? Zapoznaj się z listą najczęściej popełnianych błędów i sprawdź, czy któryś nie dotyczy Ciebie.

1. Jesz za dużo kalorii.
Ujemny bilans kaloryczny potrzebny jest na każdej diecie redukcyjnej. To dzięki niemu tak naprawdę chudniemy. Najczęstszym powodem braku spadku masy ciała jest złe oszacowanie spożywanych kalorii.
Zamiast 100 g jabłka zjemy 200 g, zamiast 3 łyżek ryżu zjemy 4 i tak naprawdę w konsekwencji zjadamy więcej, niż powinniśmy. Brak ujemnego bilansu energetycznego nie pozwoli nam chudnąć.

2. Jesz tylko zdrowe posiłki.
Oczywiście prawidłowa dieta powinna obfitować w nieprzetworzone produkty, ale pamiętaj, że one także mają kalorie. Przykładowo orzechy są bardzo zdrowe, ale też kaloryczne. 100 gram, czyli około 3 garści mają aż 700 kalorii. To bardzo dużo, zwłaszcza że najlepiej smakują wieczorem, albo między posiłkami. Suszone owoce zamiast cukierków? Ok, ale one też mają cukier i to wcale nie mało. Pamiętaj, że zdrowy produkt nie oznacza „mogę zjeść, ile chcę”. Nawet jedząc zdrowe produkty, ale w większej ilości możemy doprowadzić do zatrzymania wagi lub jej wzrostu.

3. Jestem bardzo aktywna, dużo chodzę i ćwiczę na siłowni.
Chodzisz na spacery albo uprawiasz nordic walking i nie chudniesz? Niestety wydatek energetyczny z tym związany nie jest tak duży, jak nam się wydaje. Nawet jeśli przejdziesz 5 km, to uwierz mi spalisz w najlepszym wypadku 2 kromki chleba. Spędzasz dużo czasu na siłowni i robisz ciężki trening, ale na wadze tego nie widać? Pamiętaj, że mięśnie też ważą i w tej sytuacji lepiej sprawdzać obwody. Kolejna
sprawa jest taka, że jeśli zrobisz intensywny trening jednego dnia to najprawdopodobniej w kolejnych dniach, będziesz odpoczywać, by zregenerować siły. W konsekwencji spalisz mniej kalorii, bo masz mniej spontanicznej aktywności. Zaobserwuj, czy Twoje treningi nie są zbyt ciężkie.

4. Wybierasz tylko produkty light.
Pułapką tych przekąsek jest niższa ilość kalorii, ale często większa zawartość cukru. Świadomość, że taki produkt ma mniej kalorii, niekiedy powoduje, że zjadamy go więcej i w efekcie wychodzi to samo, co byłoby w przypadku zjedzenia tradycyjnego produktu. Zwracaj też uwagę na etykietę produktu i zawartość w nim cukrów, tłuszczy, białka – porównaj wersję light z wersją tradycyjną i przekonaj się, czy ten wybór będzie dobry.

5. Dieta za dietą, a efektów brak
Pamiętaj, że każda kolejna dieta, redukcja kalorii i ograniczenia w produktach wpływają na nasz metabolizm i niekoniecznie w korzystny sposób. Po każdej kuracji odchudzającej nasz metabolizm jest niższy, spalamy mniej kalorii, dlatego też nawet jeśli rezygnujesz z terapii, musisz zachować zdrowe nawyki żywieniowe, by nie skończyło się to efektem jojo. Innym powodem obniżenia przemiany materii jest wiek. Z każdym rokiem spalamy mniej kalorii, ponieważ jest to ochrona przed starzeniem.

6. Nieprawidłowości w wynikach badań.
Jeśli nie popełniasz wyżej wymienionych błędów, a mimo to waga stoi w miejscu lub rośnie, udaj się do lekarza. Problemy hormonalne, niedoczynność tarczycy czy choroba Hashimoto to wszystko wpływa na metabolizm organizmu. W konsekwencji możemy spalać mniej kalorii, niż dostarczamy i dlatego dieta nie daje pożądanych efektów.

____________________
Partner serwisu: Catering dietetyczny na-lekko.pl

Zostaw odpowiedź