Owoce, które nawadniają!

Owoce, które nawadniają!

Owoce to świetne źródło witamin, ale nie tylko! Lato już za pasem i wielu z nas już czeka na jeszcze cieplejszy powiew wiatru. Jednak wysoka temperatura na zewnątrz mimo że przyjemna, niekoniecznie służy naszemu organizmowi, który narażony jest na odwodnienie. W tym czasie powinniśmy pamiętać, aby spożywać odpowiednią ilość wody i włączyć do diety produkty, które także będą nawadniać organizm.

Każdy z nas powinien dbać o nawodnienie zwłaszcza w tak ciepłe dni. Standardowo przyjmuje się, że dziennie ilość wypijanych płynów powinna oscylować w granicach 1,5 do 2 l. Pamiętajmy jednak, że jest to wartość szacunkowa, uzależniona od innych czynników, jak wiek, wzrost, masa ciała czy aktywność w ciągu dnia. W lato, gdy jest ciepło, a my intensywniej się pocimy, ta ilość powinna być większa. Warto spożywać w tym czasie produkty, które dodatkowo zadbają o nasze nawodnienie, np. owoce. Oto kilka tych, które pomagają regulować gospodarkę wodną organizmu.

Owoce, które dobrze nawadniają.

  • Arbuz

Zawiera aż 90 % wody. Poza tym dostarcza także sporej dawki antyoksydantów (m.in. likopenu), który wykazuje działanie przeciwnowotworowe. Możesz go jeść w formie surowej lub dorzucić do wody w postaci zamrożonych kostek do lodu.

  • Karambola

Egzotyczny owoc, który zawiera w sobie około 91 % wody. Chociaż rzadko możemy ją spotkać na sklepowych półkach to jeśli już nam się uda, to warto ją kupić. Teksturą przypomina nieco ananasa, natomiast gwieździsty kształt i przyjemny aromat idealnie współgra w sałatkach, drinkach lub koktajlach. Duża zawartość kwasu szczawiowego sprawia, że osoby z chorobami nerek muszą na nią uważać. Zawiera także epikatechinę- substancję, która korzystnie działa na serce oraz wiele silnych antyoksydantów.

  • Truskawki

Nie możemy zapomnieć także o naszych najpopularniejszych owocach, czyli truskawkach! Zawartość wody podobna jak w arbuzie czy karamboli. Sprawdzą się zwłaszcza w połączeniu z jogurtem lub kefirem zapewniając nam przyjemne orzeźwienie.

  • Grejpfruit

Kolejny owoc składający się w 90 % z wody. Soczysty i cierpki w smaku, ale jakże skuteczny w walce z wysokim cholesterolem czy zbyt dużym obwodem talii. Nie tylko orzeźwia i nawadnia, ale także stabilizuje poziom glukozy we krwi, co jest bardzo pożądane zwłaszcza w przypadku osób chorujących na cukrzycę.

  • Melon

Soczysty i orzeźwiający, idealny na upał jako dodatek do wody lub drinków. Bogaty w antyoksydanty w tym witaminę C i A. Chroni przed miażdżycą, nowotworami, a także dzięki zawartości beta-karotenu utrwala opaleniznę. Podobnie jak grapefruit sprzyja także spalaniu tkanki tłuszczowej.

  • Pomarańcze

85 % ich składu to woda. Dostarczają dużych ilości antyoksydantów, a także potasu. Słodkie i soczyste idealnie zaspokoją pragnienie w letni,ciepły dzień.

mgr Dorota Dziuryk

Zostaw odpowiedź