Bezsenność - jak sobie radzić?

Bezsenność - jak sobie radzić?

Bezsenność bywa uporczywym problemem, zwłaszcza gdy czujesz się wyczerpany. Niekiedy wydaje się to dziwne, bo przecież skoro tak bardzo potrzebujesz odpoczynku, to dlaczego Twój organizm się buntuje? Dzisiaj chcielibyśmy zdradzić Wam nasze sprawdzone sposoby na walkę z bezsennością. Zobacz, który z nich sprawdzi się u Ciebie.

Bezsenność – gdzie leży problem?

Przyczyn bezsenności może być wiele. Może ona wynikać z przepracowania lub problemów psychologicznych (np. stresu czy zmianą stylu życia). Jej objawy są różne, ale wśród najczęstszych wymienia się problemy z zasypianiem, utrzymaniem snu czy częstym wybudzaniem się w nocy. Jeśli bezsenność się przedłuża, może mieć negatywne skutki dla naszego organizmu. Zwykle powoduje ona uczucie zmęczenia i senność w ciągu dnia, drażliwość, a nawet lęk. Bezsenności nie należy lekceważyć, ponieważ sen jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Kilka prostych trików na walkę z brakiem snu.

  1. Znajdź przyczynę.

To pierwszy krok, który należy wykonać. Znalezienie powodu Twojej bezsenności pozwoli ją skutecznie leczyć. Jak wspomnieliśmy, jej przyczyny bywają różne i to od nich będzie zależało znalezienie recepty.

  1. Wyreguluj swój rytm dobowy.

    Staraj się kłaść i wstawać o podobnej porze. Oczywiście o ile nie przeszkadza Ci w tym Twój system pracy. To bardzo pomaga nadać organizmowi odpowiedni rytm i ułatwia zasypiania.

  2. Odłóż laptop, telefon i tablet.

    Na minimum godzinę przed snem staraj się nie korzystać z urządzeń emitujących niebieskie światło. Utrudniają one wydzielanie melatoniny, a w efekcie Ty nie możesz zasnąć.

  3. Zanim położysz się spać, przewietrz pomieszczenie.

Czy wiesz, że temperatura pokoju w dużej mierze odpowiada za zasypianie? Jeśli przed pójściem spać wpuścisz trochę chłodniejszego i świeższego powietrza, dużo łatwiej będzie Ci zasnąć. Możesz połączyć to także z ciepłą kąpielą. Koniecznie przetestuj ten sposób, a zobaczysz, jak miło się wtedy śpi.

  1. Medytacja pomoże Ci się wyciszyć.

Medytacja pomaga się wyciszyć i poukładać myśli. Nawet nie wiesz, jak często w ciągu dnia przez Twoją głowę przelatuje milion myśli i zmartwień. Medytacja i wykorzystanie technik mindfulness bardzo pomaga nabrać dystansu, a nawet znaleźć rozwiązanie w wielu problemach.

  1. Zadbaj o relaks.

Jeśli Twoja bezsenność wynika z przemęczenia, koniecznie zadbaj o odpoczynek. Twój organizm nie jest maszyną i ma prawo czasem powiedzieć „dość”. Duża ilość pracy, stres, mało snu to wszystko bardzo utrudnia mu funkcjonowanie i może doprowadzić do wielu chorób. Zatrzymaj się na chwilę i pomyśl, co jest Twoim skutecznym środkiem relaksacyjnym? Dobry film? Spacer? Szczera rozmowa z przyjacielem? Koniecznie zadbaj o relaks w wolnej chwili.

Podsumowując, problemy ze snem mają różne przyczyny i najpierw trzeba je znaleźć, zanim zaczniesz działać w tym temacie. Przeanalizuj dokładnie od kiedy zasypianie stało się Twoim problemem? Co się w tamtym czasie zmieniło? Dzięki temu dużo łatwiej będzie Ci znaleźć złoty środek na Twoją bezsenność.

mgr Dorota Dziuryk

Zostaw odpowiedź