Napary na lepszy sen.

Napary na lepszy sen.

Napary, które pomogą zasnąć, to świetny dodatek do dziennego menu. Ciężki dzień w pICzęsto zdarza się, że im bardziej jesteśmy zmęczeni, tym trudniej nam się wyspać. Oto 5 propozycji wyciszających napojów, które wypite przed snem, ułatwią Ci zasypianie.

Dlaczego nie mogę zasnąć?!

Kłopoty ze snem to dość powszechny problem. Z badań wynika, że boryka się z nim co trzecia osoba, chociaż dotyczy on częściej kobiet niż mężczyzn. Zaburzenia snu powodują u nas problemy z koncentracją, zmęczenie, a nawet obniżenie sprawności układu odpornościowego oraz niską efektywność zwłaszcza w pracy.

Najczęstszym powodem zaburzeń jest przewlekły stres, brak ruchu, nieodpowiednia dieta, a nawet lęk lub depresja.

Napary ułatwiające zasypianie.

Jeżeli w naszym organizmie zaczyna dziać się coś niedobrego nie powinniśmy pozostawać obojętni. Oto kilka propozycji płynów, które wypite przed snem przyjemnie Cię wyciszą i ułatwią zaśnięcie.

1. Bananowy napar

1 banan

1 l wody

1/2 łyżeczki cynamonu

Wodę zagotuj i dodaj do niej banana. Gotuj razem około 10 minut na małym ogniu, a następnie przelej przez sitko i dodaj cynamon. Pij godzinę przed snem.

Ciekawostka: banan zawiera tryptofan, który nie tylko reguluje cykl snu, ale także pomaga uporać się z bezsennością. Cynamon natomiast usprawnia krążenie krwi i wspomaga procesy trawienne.

  1. Mleko z miodem

Szklanka gorącego mleka z miodem to super pomysł przed snem. Mleko z miodem nie tylko dobrze smakuje, ale podobnie jak banan zawiera tryptofan, dlatego pomoże Ci zasnąć.

  1. Mleko z gałką muszkatołową

Do gorącego mleka z miodem można dosypać odrobinę gałki muszkatołowej . Znajdziemy w niej mirystycynę, czyli substancję, która spożyta w dużej ilości może wykazywać działanie halucynogenne, natomiast jej niewielki dodatek do mleka przyjemnie wyciszy Cię przed snem, uspokoi myśli i ułatwi sen.

  1. Sok z wiśni

Mało kto wie, że w wiśniach znajdziemy melatoninę, czyli związek, który w naszym organizmie powstaje właśnie z tryptofanu. Melatonina odpowiada za regulację procesu sen-czuwanie, dlatego wypicie soku z wiśni podziała usypiająco.

  1. Melisa

Herbata z melisy znana jest chyba wszystkim. To ziele działa wyciszająco, pomaga uspokoić skołatane nerwy i przyspiesza nadejście snu.

Zostaw odpowiedź