Kolagen – białko, o którym warto wiedzieć więcej.

Kolagen – białko, o którym warto wiedzieć więcej.

Mówi się o nim coraz głośniej. Jest białkiem, które stanowi aż 33% wszystkich białek wchodzących w skład budowy naszego organizmu. Do czego jest nam potrzebny? Gdzie go znajdziemy w żywności? Kto powinien go suplementować?

Czym jest kolagen?

Jest to grupa białek, które budują ludzki organizm. Związek ten charakteryzuje nieco luźniejsza budowa, z uwagi na odmienne wiązania chemiczne. Wyróżniamy aż 29 typów kolagenu, różniących się między sobą budową i lokalizacją w ciele. Każdy z typów ma zdolność wiązania wody, dzięki czemu kolagen staje się funkcjonalny i aktywny biologicznie.

Jaką funkcję kolagen pełni w naszym organizmie?

Poza tym, że jest składnikiem budulcowym, odpowiada również za proces regeneracji i uwodnienia skóry. Przyjmując hydrolizat kolagenu, łatwiej odbudowujemy tkankę łączną (sprawdza się przy stanach zapalnych np. RZS lub zwyrodnieniach). Ułatwia proces gojenia ran, tworzenia blizn, a także wspomaga proces regeneracji kości.

Suplementacja kolagenu z zewnątrz, sprzyja wytwarzaniu go wewnątrz organizmu. Osoby, które cierpią na zwyrodnienia, stany zapalne, bóle kości czy ich deformacje powinny przyjmować dodatkowy hydrolizat kolagenu, aby poprawić swój stan zdrowia. Badania pokazują, że przyjmowanie kolagenu w dawce 1200 mg przez 6 miesięcy wykazuje pożądany efekt terapeutyczny u osób z chorobą zapalną stawów czy zwyrodnieniami. U sportowców zauważono poprawę w kontekście odczuwania bólu, związanego z intensywnym wysiłkiem fizycznym.

Co się dzieje, gdy zaczyna go brakować w organizmie?

Niedobór kolagenu w organizmie może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje. Przede wszystkim powoduje to:

  • spadek zawartości wody oraz obkurczanie więzadeł stawowych;

  • zmiany strukturalne w układnie szkieletowym (żylaki, przepukliny, zmiany w płucach i skórze, zapalenia stawów itp.);

  • obniżenie syntezy elastyny i keratyny, co skutkuje pogorszeniem się stanu skóry, powstawaniem zmarszczek i przyspieszonym procesem starzenia.

Gdzie znajdziemy kolagen w żywności?

Pierwsze i podstawowe źródło kolagenu to produkty pochodzenia zwierzęcego (np. galareta, wywary z kości i skóry, golonki, galarety także owocowej).

Bardzo dobrym źródłem pozyskania kolagenu są również ryby. Bogate w niego są ich kości, skóra czy ścięgna. Oczywiście niektóre z tych części nie są przez nas jadane, dlatego w tym przypadku także poleca się zupy rybne, których bazą są esencjonalne wywary.

Sam kolagen to za mało.

Warto pamiętać, że sam kolagen to nie wszystko. Aby mógł w pełni sprawować swoją funkcję, niezbędny jest odpowiedni poziom witaminy C, która bierze udział w jego syntezie. Dodatkowo należy wspomnieć o krzemie, gdyż bierze on udział w kostnieniu, a także procesie metabolizmu kolagenu.

Podsumowując, kolagen jest bardzo ważnym składnikiem naszego organizmu. Pomaga nie tylko poprawić wygląd, ale przyspieszać regenerację czy likwidować stany zapalne. Przyjmowanie go łącznie z witaminą C i krzemem polepszy jego wchłanialność i proces endogennej syntezy.

Zostaw odpowiedź