Jak znaleźć motywację?

Jak znaleźć motywację?

Żeby wstać z łóżka, najpierw trzeba się zmusić do otworzenia oczu i ruszenia zaspanego ciała z wymiętoszonej pościeli. Aby iść biegać, powinno się zacząć od założenia butów i wyjścia się z domu. By osiągnąć sukces, należy założyć męski zespół z piątką słodkich siedemnastolatków w kolorowych rurkach, śpiewających głosami, które nie do końca jeszcze przeszły młodzieńczą mutację.
W każdym razie, wiecie, o co chodzi – trzeba od czegoś zacząć. Gorzej, jak się człowiekowi cholernie nie chce, a motywacja gdzieś zaginęła. I nie zapowiada się, aby kiedykolwiek miała wrócić.

 

ZASTANÓW SIĘ 

Jest coś, co bardzo chcesz zacząć robić i codziennie wieczorem zarzekasz się i obiecujesz, że jutro z samego rana zaczniesz. No wiesz – że właśnie to będzie pierwszy dzień reszty twojego życia, że cały twój marny żywot ulegnie diametralnej zmianie, a świat przewróci się do góry nogami. To może być wszystko: planujesz zacząć biegać, zrobić sobie kaloryfer na brzuchu, jeść tak zdrowo,  albo mieć pupę jak dziewczyny z motywacyjnych obrazków. A potem nadchodzi poranek i… nic. Znów się nie chce, masz mnóstwo zajęć, wkurzył cię chłopak albo anonimowy komentarz, a na dodatek babcia usmażyła pączki i tak się objadłeś, że nie masz siły na żadne innowacje w swoim życiu.

Zanim obierzesz swój cel, zastanów się – czy na pewno to jest to, co chcesz zrobić? 

Chcesz schudnąć dlatego, że pragniesz coś w sobie zmienić, czy po prostu usłyszałaś, że teraz wszyscy są na diecie, więc koniec końców, też musisz na nią przejść? A może chłopak wybitnie sugeruje ci, że powinnaś zacząć coś robić? Rodzice? Znajomi? Pani z warzywniaka? Kot siedzący na parapecie?

Nie dziwię się, że nie masz motywacji, jeśli obiecujesz sobie robić coś, co nie jest nawet twoim celem, a tylko zachcianką kogoś innego. Jeśli jednak przeanalizujesz sobie to wszystko dokładnie i rzeczywiście dojdzie do ciebie, że to właśnie ty chcesz coś zrobić – zakasaj rękawy i do roboty.
Uświadomienie sobie, że cel, który obrałeś jest TWÓJ, a nie kogoś innego, to już pierwszy krok do sukcesu. Tak, wiem, że to brzmi banalnie jak blok reklamowy Mango albo slogany w spocie dotyczącym szamponu przeciwłupieżowego, ale cóż… taka prawda.
Jeśli cel nie jest twój, motywacji nigdy nie znajdziesz. 

 

KARTKA I DŁUGOPIS

Możesz zastanowić się, jakie punkty po kolei musisz w swoim życiu zmienić, by dojść do wybranego celu. Jeśli mam być szczera – u mnie to nic nie daje.
Dobrym pomysłem jest natomiast pisanie sobie codziennie, że należy coś zrobić – nawet, jeśli to jest naprawdę logiczne (na przykład: postanawiasz sobie, że chcesz zacząć ćwiczyć. Zapisujesz plan na poniedziałek i podpunkt: ćwiczenia). To sprawi, że będziesz ciągle pamiętał o tym,
co sobie obiecałeś. Gdzie to zapisać? Ile osób, tyle sposobów. Można korzystać z aplikacji na telefon (polecam Any.do), zapisać na kartce, którą położymy gdzieś w widocznym miejscu, zanotować w kalendarzu czy terminarzu, albo naskrobać na tablicy. Ważne, aby pamiętać, żeby zaglądać do miejsca, gdzie to jest zapisane. Super, że masz kalendarz w koty, ale jeśli zapiszesz coś sobie, a potem w ogóle do niego nie zaglądasz.. to chyba wszystko mija się z celem, prawda?

Ja obecnie zapisuję sobie rzeczy na tablicy, wcześniej korzystałam z aplikacji na telefon. Tablicę mam powieszoną w tak strategicznym miejscu (nad biurkiem), że trudno jej nie zauważyć, a co za tym idzie – nie zerknąć. Im częściej się gapisz, tym lepiej. Nawet, jeśli złapał cię leń, to w końcu trafią cię wyrzuty sumienia i wreszcie zrobisz te brzuszki albo zrobisz zdrowy obiad.

Na wieczór wprowadź nowy rytuał: skreślanie. Codziennie rozliczaj się z tego, czy zrobiłeś to, co miałeś zrobić.
Nie brzmi jak motywacja? Wiem, że wygląda raczej jak rygor, ale trik polega na tym, żeby wkręcić się w robienie czegoś. Po tygodniu sam zaczniesz ćwiczyć czy przykładać się do diety, bo powoli wejdzie ci to w krew, a to z kolei spowoduje, że motywacja pojawi się sama.

ZNAJDŹ  TOWARZYSTWO

To może być twoja druga połówka a nawet koleżanka. Nie chodzi nawet o to, że ma coś robić razem z tobą – wcale nie musi. Może być po prostu rozmówcą, który z cierpliwością i udając zainteresowanie wysłucha, jak udało ci się dzisiaj coś zrobić, co przybliża cię do twojego celu. Jeśli zrobiłaś ciężki trening, przebiłaś swój rekord, schudłaś albo przytyłaś – pochwal się tym. Zrobiłaś świetny, zdrowy obiad? Pokaż mu to. Pochwały, które usłyszysz, rady, jakie dostaniesz, czy opieprz za to ,że czegoś nie zrobiłeś, motywuje podwójnie, bo oprócz tego, że po prostu zaczyna ci się chcieć, to zaczynamy chcieć coś komuś udowodnić, a to daje cholernie dużego kopa… do działania, oczywiście.

Zostaw odpowiedź