Błonnik idealny - glukomannan.

Błonnik idealny - glukomannan.

Glukomannan to rozpuszczalny błonnik pokarmowy, który zwiększa sytość, przy dostarczeniu niewielkiej ilości kalorii. Pozyskiwany jest z roślin uprawianych w Azji. Ma cenne właściwości zdrowotne, przez co często wykorzystuje się go jako dodatek do żywności. Jak wpływa na organizm?

Glukomannan – błonnik, który trzeba poznać bliżej.

Pozyskuje się go z bulw rośliny zwanej Dziwidłem Riviera (Amorphophallus konjac). Uprawiane są w Azji Południowo – Wschodniej i Afryce. Zawarty w niej błonnik pokarmowy ma niską kaloryczność i wiele cennych właściwości zdrowotnych. Wykorzystuje się go jako dodatek do żywności i kosmetyków. Najpopularniejszym produktem spożywczym, który się z niego produkuje jest makaron.

Glukomannan – właściwości.

Dzieła przeciwcukrzycowo.

  • Glukomannan jest błonnikiem, dlatego też cechuje go niski indeks glikemiczny, zalecany w przypadku problemów z gospodarką węglowodanową. Opóźnia opróżnianie żołądka, jednocześnie dając dłuższe uczucie sytości i wolniejsze wchłanianie glukozy. Dzięki temu pomaga stabilizować poziom glukozy we krwi.

  • Korzystnie wpływa na profil lipidowy we krwi, ponieważ wiąże cholesterol i wspomaga jego metabolizm.

  • Wspomaga odchudzanie – zwiększa objętość posiłku, daje dłuższe uczucie sytości, a jednocześnie dostarcza bardzo mało kalorii

  • Poprawia trawienie, dlatego zaleca się stosowanie go w przypadku zaparć. Zwiększa objętość stolca i usprawnia działanie jelit. Dodatkową zaletą jest również rozmiękczenie stolca, co łagodzi ból przy zaparciach.

  • Działa prebiotycznie – odżywia mikroflorę naszych jelit, zwłaszcza bakterie z grupy Bifidobacterium i Lactobacillus, które syntetyzują witaminę K oraz witaminy z grupy B

  • Wykazuje działanie przeciwzapalne

Podsumowując, warto sięgać po glukomannan z uwagi na jego pozytywny wpływ na organizm. Polecany jest szczególnie diabetykom, a także osobom borykającym się z nadwagą i otyłością. Jego niska wartość energetyczna zachęca do spróbowania. Minusem jest dostępność, ponieważ produkty z niego produkowane najłatwiej dostać przez internet. W sklepach stacjonarnych rzadko można je spotkać.

mgr Dorota Dziuryk

Zostaw odpowiedź