Dieta ujemnych kalorii.

Dieta ujemnych kalorii.

Słysząc słowo dieta często mamy negatywne skojarzenia. Jeśli dołączymy do niej ujemne kalorie, w głowie pojawia się wiele myśli: co to znaczy ujemne kalorie? Czy istnieją produkty, które je zawierają? Czy włączając je do swojego menu, naprawdę będziemy chudnąć lepiej i szybciej?

Kilka słów o kaloriach.

Kaloria to jednostka energii, którą dostarczamy do swojego organizmu i wykorzystujemy jednocześnie. Dzięki temu mamy siłę do podejmowania codziennej aktywności. To właśnie kalorie odpowiadają za to, czy nasza masa ciała będzie w normie, czy będzie ulegała wahaniom. Zapotrzebowanie na nie zależne jest od wielu czynników (np. płci, wieku, aktywności fizycznej), które albo pomagają nam utrzymywać równowagę, bądź też chudnąć lub tyć, w zależności od potrzeb.

Dieta ujemnych kalorii – czym są ujemne kalorie?

To hasło wymyślone na potrzeby marketingowe. Niestety nie istnieje coś takiego, co mogłoby mieć ujemną wartość energetyczną. Żaden produkt, który zjadamy, nie potrzebuje do strawienia większej ilości energii, niż sam dostarcza.

Dieta redukcyjna powinna przede wszystkim opierać się na deficycie energetycznym (rozsądnym!). Szukanie drogi na skróty, sięganie po bardzo restrykcyjne, niskokaloryczne diety nie jest dobrym pomysłem. W taki sposób obciążamy swój organizm i zamiast osiągnąć super wyniki, fundujemy mu ogrom stresu i frustracji.

Co więc powinniśmy zrobić?

Odchudzanie to proces, który wymaga zmian i czasu. Najlepszą metodą jest stopniowe wdrażanie zmian i zmiana obecnego sposobu odżywiania na zdrowszy. Regularne zjadanie posiłków pozwala nam lepiej kontrolować apetyt i uniknąć napadów głodu. Włączenie warzyw i owoców dostarczy błonnik, witaminy i składniki mineralne, dzięki czemu będziemy syci i odżywieni przy niskiej zawartości kalorii. Chude mięso, ryby, jaja to źródła białka, które odżywią nasze mięśnie i wspomogą utratę tkanki tłuszczowej.

Podsumowując, nie szukaj dróg na skróty. Odchudzanie to czas nauki, wyciągania wniosków, poznawania siebie i uczenie się na błędach. Jedyne czego potrzebujesz to czas i motywacja, a efekty same zaczną się pojawiać. Jeśli sam nie umiesz skomponować sobie jadłospisu, pamiętaj, że na naszej stronie możesz go zamówić. Nasi specjaliści zrobią to za Ciebie i wskażą odpowiednią drogę.

Powodzenia!

mgr Dorota Dziuryk

Zostaw odpowiedź