Czy komosa ryżowa jest zdrowa?

Czy komosa ryżowa jest zdrowa?

Komosa ryżowa jest bardzo ceniona w świecie żywieniowców. Duża wartość odżywcza, a także zawarte w niej składniki pokarmowe, czynią ją niezwykle dobrym składnikiem diety. Jej rzadziej używana nazwa to quinoa, która określana jest jako „złote zboże Inków”. Czym zasłużyła sobie na takie miano? Kto najbardziej powinien po nią sięgać?

Komosa ryżowa – krótki opis.

To jedna z najdłużej uprawianych roślin na terenie Ameryki Południowej. Potocznie mówi się o niej, jak o zbożu, jednak z punktu widzenia gatunkowego wcale nim nie jest. Niegdyś nazywana ryżem peruwiańskim, stanowiła podstawę żywienia antycznych cywilizacji m.in. Inków. Na rynek europejski wprowadzili ją hiszpańscy konkwistadorzy.

Komosa ryżowa – wartość odżywcza.

Jak wspomniałam wyżej, komosa ryżowa jest bardzo cennym składnikiem diety. Jej ziarna zawierają pełną pulę aminokwasów, które są niezbędne do prawidłowego tworzenia białek mięśniowych. Dzięki temu jest świetną alternatywą białka, dla wegetarian i wegan.

Znajdziemy w niej również wiele cennych składników mineralnych, t.j. magnez, fosfor, żelazo, wapń, cynk, a nawet kwas foliowy.

Quinoa – wpływ na organizm.

Wprowadzenie komosy ryżowej do diety może bardzo korzystnie wpłynąć na organizm. Jak możemy na niej skorzystać?

  • Obecność cynku, który jest antyoksydantem, pomaga rozprawić się z wolnymi rodnikami, które przyspieszają proces starzenia. Ponad to cynk pomaga w walce z trądzikiem, dlatego osoby, które się z nim borykają, powinny zainteresować się komosą
  • Zawarty w niej wapń, jest niezbędny do prawidłowej pracy organizmu. Zwłaszcza osoby chorujące na osteoporozę lub walczące z osteopenią powinny sięgać po komosę.
  • Wspomaga walkę z chorobami układu sercowo – naczyniowego, a także nowotworowymi oraz inne, mające podłoże autoimmunologiczne
  • Działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie.

 Komosa ryżowa – komu jest polecana?

  • wegetarianom i weganom, jako źródło białka
  • diabetykom, z uwagi na niski indeks glikemiczny
  • chorym na celiakię – komosa jest bezglutenowa.

Podsumowując, komosa ryżowa ma bardzo dobry skład i może stanowić alternatywę wielu produktów. Dzięki dużej wartości odżywczej warto włączać ją do diety, zwłaszcza gdy jest ryzyko niedoborów pokarmowych.

mgr Dorota Dziuryk

Zostaw odpowiedź