Co warto wiedzieć o grejpfrucie?

Co warto wiedzieć o grejpfrucie?

Owoc, który albo się lubi, albo nienawidzi. Obecna w nim witamina C pomaga nam wzmacniać odporność i zdrowie. Bardzo często wybierany przy diecie odchudzającej z uwagi na niską kaloryczność. Co warto wiedzieć o grejpfrucie? Czy warto go włączyć do swojego menu? Czy każdy powinien go jeść?

Grejpfrut – właściwości.

Grejpfrut to owoc, który cechuje się szeroką gamą prozdrowotnych właściwości.

  • Działają przeciwnowotworowo (dzięki obecności flawonoidów, które są silnymi przeciwutleniaczami, pomaga nam walczyć z wolnymi rodnikami. Chroni w ten sposób rozwój chorób, w tym także nowotworowych)

  • Wskazane na diecie odchudzającej z uwagi na niską kaloryczność (około 50 kcal w 100 g owocu). Dodatkowo przyśpieszają metabolizm i wspomagają spalanie tłuszczy.

  • Mają niski indeks glikemiczny (IG=20), dzięki czemu wskazane są na diecie cukrzycowej. Poza tym pomagają obniżać poziom glukozy we krwi.

  • Badania pokazują, że grejpfruty bardzo korzystnie wpływają na pracę serca. Obniżają cholesterol oraz przeciwdziałają powstawaniu miażdżycy. Wśród wszystkich odmian największą zawartość likopenu i karotenoidów posiadają czerwone grejpfruty, dlatego to one są polecane w przypadku wyżej wymienionych problemów.

  • Duża zawartość witamin antyoksydacyjnych (witamina C, beta – karoten) wykazuje także korzystny wpływ na cerę. Poprawia jej wygląd, spowalnia procesy starzenia i wspomaga proces regeneracji.

Na to uważaj!

Niestety grejpfrut należy do owoców, który metabolizowany jest przez te same enzymy co spora część leków. Zjedzenie go po przyjęciu pewnych substancji zwiększa ryzyko niepożądanych reakcji, dlatego zaleca się zachowanie minimum 2, a najlepiej 4 h odstępu po przyjęciu leków z następujących grup:

  • benzodiazepiny (leki stosowane w bezsenności)

  • statyn (leki przyjmowane w przypadku problemów lipidowych)

Poza wyżej wymienionymi substancjami grejpfruta nie należy łączyć z lekami na nadciśnienie, alergię oraz przy leczeniu HIV i AIDS. Grejpfrut może również osłabić działanie antykoncepcji hormonalnej.

mgr Dorota Dziuryk

_______________________

Zostaw odpowiedź