Biegacz a trening siłowy

Biegacz a trening siłowy

Bieganie to obciążający trening. Ciało inaczej pracuje niż w trakcie ćwiczeń siłowych i musi sprostać dużemu wyzwaniu. I choć bieganie daje wiele korzyści, to jednak wymaga również ogromnego zaangażowania. Tylko ćwiczenia dodatkowe pozwolą osiągnąć wspaniałe efekty. Dlaczego?

Przede wszystkim bieganie to sport obciążający. Jeżeli chodzisz na siłownię i biegasz, zapewne czujesz różnicę w zmęczeniu po jednym i drugim treningu. Jeżeli wzmacniasz partie mięśniowe innymi ćwiczeniami, to uwierz, że efekty bardzo cię zaskoczą. Będziesz mogła osiągnąć o wiele więcej, a twoja wytrzymałość się poprawi. Dlaczego? Bo będziesz pracować nad siłą, nie nad masą!

Balans strukturalny – dlaczego jest ważny?

Sport skupia się na wybranej części całego układu (ciała). To ma swoje zalety i wady, dlatego trzeba być bardzo świadomym tego, co się ze sobą robi. Największą korzyścią z korzystania z treningów na siłowni jest wyrównywanie tych dysproporcji poprzez skupianie się na zaniedbywanych przy celowym treningu częściach ciała. Dodatkowo w przypadku biegania na siłowni pracujemy nad siłą biegową, eksplozywnością i oczywiście mobilnością.

Biegacz musi mieć siłę!

Czy wiesz o tym, że zawodowi sportowcy zawsze uzupełniają swoje treningi o siłownię? Dla nich to oczywiste! Biegacz potrzebuje siły. Każdy, kto przebiegł chociaż kilka kilometrów zauważy, że w trakcie treningu pracuje całe ciało. Od stóp do głów. Stawiamy głównie na nogi, bo to one bolą najbardziej, ale przecież za dobre „wybieganie” odpowiadają również mięśnie pleców, ramion, karku, brzuch, mięśnie posturalne… To one pomagają utrzymać prawidłową postawę ciała, a co za tym idzie – umożliwiają biegaczowi biegać dalej i lepiej. Właśnie dlatego wzmacnianie mięśni poprzez odpowiednie ćwiczenia jest tak zbawienne. Jakie ćwiczenia będą najlepsze? Przysiady z obciążeniem, wspięcia na palce, plank, ćwiczenia wzmacniające stabilizację kolan, wiosłowanie i wiele innych. Trener personalny może pomóc ci dobrać zestaw odpowiedni dla ciebie, jako biegacza. Wspaniale będzie też skorzystać z zajęć grupowych takich jak Pilates, Zdrowy Kręgosłup, Joga. To niezwykle ważne ćwiczenia uzupełniające, których nie warto pomijać!

To nie wszystko. Wzmocnione mięśnie o wiele lepiej ochronią kości i tkankę chrzęstną, więzadła i ścięgna. To zmniejsza ryzyko kontuzji, a przecież tych biegacze obawiają się najbardziej.

Kręgosłup biegacza

Wielu biegaczy zapomina początkowo, że bieganie obciąża kręgosłup, zwłaszcza w dolnym odcinku. Nie na długo: bóle pleców pojawią się wcześniej czy później. Wzmacnianie mięśni brzucha i pleców pomaga utrzymać prawidłową masę ciała i sprawia, że nasz kręgosłup ma się lepiej, nawet jeżeli sporo biegamy. W dłużej perspektywie to wiele zmienia!

Jeżeli planujesz schudnąć poprzez bieganie, trening siłowy również przyniesie wspaniałe efekty. Połączenie siłowni i biegania pozwoli zrzucać kilogramy i modelować sylwetkę, oczywiście pod warunkiem odpowiedniej diety. Jeżeli odżywianie będzie odpowiednie – efekt murowany!

Jak pomóc swojemu ciału?

To, co można uważać za punkt OBOWIĄZKOWY, to udział w zajęciach ze stretchingu, mobility. Drogie panie i panowie – tylko prawidłowe, długie (45 min!!) rozciąganie pozwoli waszemu ciału zrzucić balast biegania… Tylko tak nie zamienicie się w `drewno`, które po latach przebieżek i wybieganych kilometrów zacznie odmawiać posłuszeństwa.

To jak? Łączymy jedno z drugim dla spektakularnych efektów?

Zostaw odpowiedź