Apetyt, a sen - jaki jest związek?

Apetyt, a sen - jaki jest związek?

Apetyt wzrasta w miarę jedzenia, ale jak się okazuje, nie tylko. Czy zaobserwowałeś kiedykolwiek, że po nieprzespanej nocy Twój apetyt był jakby większy? Czy nieodpowiednia ilość snu może w jakiś sposób wpływać na nasz głód? Okazuje się, że tak! Badania dowodzą, że osoby, które śpią mniej niż 6 godzin na dobę, mają większe ryzyko nadwagi lub otyłości, właśnie z powodu wzmożonego apetytu.

Apetyt po nieprzespanej nocy jest większy.

Zbyt mała ilość snu, istotnie wpływa na nasz układ hormonalny. Powoduje ona wzrost wydzielania greliny (hormon głodu), która odpowiada za pobudzenie apetytu i wydzielanie soków żołądkowych. Warto również zaznaczyć, że to grelina zwiększa ryzyko uzależnienia się od jedzenia, ponieważ działa na nasz ośrodek nagrody, dzięki któremu odczuwamy przyjemność z tej czynności. Antagonistycznie do niej działa leptyna (hormon sytości), która nie tylko zmniejsza apetyt, ale również wspomaga odchudzanie. Nieprzespana noc, poprzez wpływ na nasz układ hormonalny, istotnie wpływa na regulację apetytu, powodując jego wzrost.

Mała ilość snu = większa ochota na słodycze.

Brak snu zwykle odbija się na naszym samopoczuciu. Jesteśmy zmęczeni, mamy problemy z koncentracją i ciężko nam skupić się na wykonaniu zadań. Zwykle wtedy sięgamy po kubek kawy, a do niej po coś słodkiego, aby nie tylko się rozbudzić, ale również dodać energii. Niestety to tylko pozorna pomoc, bo zjedzenie batonika wcale nie zniweluje zmęczenia. Badania ponadto pokazują, że osoby, które się nie wysypiają, są bardziej skłonne do sięgania po bogato energetyczne dania, przez co ilość spożytych kalorii, istotnie może przekroczyć nasze standardowe zapotrzebowanie.

Apetyt jest większy, gdy się stresujemy.

Przewlekłe zmęczenie i mała ilość snu znacznie zmniejsza naszą tolerancję na stres. Bardzo często możemy zaobserwować wtedy wahania nastroju, czy nerwowość, przez co nasze łaknienie wzrasta. Początkowo stres może mieć działanie przeciwne. Niestety, gdy staje się on przewlekły, bardzo często jedzenie okazuje się być zbawienną receptą na relaks.

Jak temu zaradzić?

Zadbaj o higienę snu, bo jak widać z badań, ma on istotny wpływ na Twój apetyt, samopoczucie oraz masę ciała. Nie bez przyczyny w procesie odchudzania, także kładzie się duży nacisk na odpowiednią ilość snu, aby zminimalizować ryzyko ataków wielkiego głodu. Oto kilka zasad, które pomogą Ci zadbać o dobry sen:

  1. Kładź się do łóżka, gdy czujesz, że to już pora na sen. Najlepiej, aby było to mniej więcej o podobnej porze.

  2. Przed snem staraj się nie korzystać z telefonu czy laptopa (odłóż je minimum godzinę wcześniej), a także nie wykonywać ciężkich treningów, bo utrudniają one zasypianie.

  3. Ostatni posiłek zjedz na 2-3 h przed pójściem spać. Zadbaj o to, by nie był on ciężkostrawny, pikantny lub słodki.

  4. Ogranicz ilość wypijanych płynów (tuż przed snem), aby nie ryzykować bieganiem do łazienki. Zrezygnuj także ze spożycia kofeiny, nikotyny czy alkoholu.

  5. Unikaj drzemek w ciągu dnia, które mogą utrudniać zasypianie wieczorem. Jeżeli koniecznie musisz ją zrobić, zadbaj, by nie trwała dłużej niż 20 minut.
    mgr Dorota Dziuryk

Zostaw odpowiedź