Stres - jak go pokonać?

Stres - jak go pokonać?

Stres towarzyszy nam codziennie. Krótkie terminy na realizację zadań w pracy, problemy ze snem, napięta sytuacja w domu – to wszystko powoduje, że na co dzień jesteśmy bardzo zestresowani. Ta wieczna pogoń powoduje rozdrażnienie, przez co mamy poczucie, że nie radzimy sobie z obowiązkami. Wszyscy wiemy, czym jest stres, ale ciągle robimy za mało, by się go pozbyć. Oto w kilku krokach pokażemy Wam, jak łatwo sobie z nim radzić.

Ostatnie lata dostarczają wszystkim sporych ilości stresu. Sytuacje, z którymi mierzymy się obecnie, budzą w nas strach, lęk, niepewność. To wszystko generuje stres, z którym musimy nauczyć się walczyć. Oto kilka sposobów na radzenie sobie z nim.

Stres? Włącz trochę ruchu.

To świetny wybór w walce ze stresem. W trakcie ćwiczeń w naszym organizmie produkowane są endorfiny (hormony szczęścia), które poprawiają nam samopoczucie. A jak człowiek ma dobry humor, to łatwiej radzi sobie z problemami. Dodatkowo nic nie pomaga tak dobrze pozbyć się złych emocji, jak dobry wycisk. Wybierz taką aktywność, którą lubisz. Może to być ciężki trening na siłowni, basen, taniec, a nawet zwykły spacer. Przekonaj się, to naprawdę działa.

Ciepła kąpiel dobra na wszystko.

To idealne rozwiązanie na pozbycie się napięcia po ciężkim dniu. Ciepła woda pomaga nam się odprężyć, a dodatek olejków ma nieoceniony wpływ na nasze samopoczucie. Aromaterapia od lat z powodzeniem stosowana jest w celu wyciszenia i zrelaksowania się. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na kąpiel, równie dobrze sprawdzi się ciepły prysznic przy dźwiękach ulubionej muzyki.

Stres – zmień standardowy tok myśli.

Niekiedy stres wywołany jest natłokiem myśli, które wracają do nas jak bumerang. Dobrze jest zająć głowę czymś innym i dać jej odpocząć od tego, co nieprzyjemne. Sięgnij po ulubiony film lub książkę. Ciekawa fabuła wciąga na tyle, że przenosisz się w zupełnie inne miejsce i masz szansę oderwać się od tego, co nieprzyjemne.

Nie jesteś sam.

Są chwile w życiu, kiedy potrzebujemy obecności drugiej osoby. Może to być partner, siostra, przyjaciel. Czasem wystarczy szczera rozmowa i wyrzucenie z siebie całej frustracji. Tłumienie w sobie emocji i problemów nigdy nie kończy się dobrze. Szczera rozmowa z drugą osobą pomaga spojrzeć na problem z innej strony, a nawet znaleźć wyjście z trudnej sytuacji.

  1. Nie bierz wszystkiego zbyt serio.

Niestety wielu z nas ma tendencję do wynajdowania sobie problemów i przejmowania rzeczami, na które i tak nie mamy wpływu. Warto przeanalizować sobie, czy rzeczywiście jest tak źle, jak mi się wydaje?

Czy mam wpływ na daną sytuację?

Czy jestem winny temu, co się dzieje?

Naucz się szukać rozwiązań, a nie martwić i rozpamiętywać przeszłość. To bardzo cenna umiejętność wystarczy tylko trochę nad sobą popracować.

Ćwiczenie dla Ciebie.

Podane wyżej propozycje to tylko luźne przykłady. Każdy z nas jest inny i inaczej chce radzić sobie z problemami. W wolnej chwili weź kartkę papieru i napisz na niej 20 podpunktów. Przy każdym wpisz jedną czynność, która sprawia Ci przyjemność. Mogą to być najbardziej banalne rzeczy, typu: liczenie od 10 w dół, chodzenie po sklepach, drzemka czy gotowanie. W stresującym czasie zerknij na tę listę i skorzystaj z tych podpunktów. Myślisz, że to dziwne? Zapewniam Cię, że nie. Proste rozwiązania są najlepsze, a dzięki nim nauczysz się radzić sobie ze stresem.

mgr Dorota Dziuryk

Zostaw odpowiedź