7 ćwiczeń z których możesz stworzyć trening Tabata

7 ćwiczeń z których możesz stworzyć trening Tabata

O treningu TABATA na pewno większość z Was słyszała. Od dłuższego czasu ten rodzaj aktywności staje się coraz bardziej modny. Jest on idealnym rozwiązaniem dla osób zapracowanych. W końcu 4 minuty na trening każdy znajdzie, prawda? Trening tabata można wykonywać na wiele sposobów, dzięki temu nie ma mowy o nudzie. W dzisiejszym poście znajdziecie 10 ćwiczeń z których stworzycie trening tabata.

Na początek przypomnijmy sobie co to jest TABATA?

Trening który w tym samym czasie poprawia wydolność beztlenową i tlenową. Całość trzeba 4 minuty. Ćwiczymy przez 20 sekund, później 10 sekund odpoczywamy. I tak przez 4 minuty. Oczywiście TRZEBA poprzedzić go rozgrzewką i rozciąganiem

1. PUSH-UP

Pompki wszyscy znają i kochają, prawda? Jeżeli wybierzecie je do tabaty, pamiętajcie o tym, żeby kolejne ćwiczenie NIE SKUPIAŁO SIĘ na mięśniach klatki piersiowej i rękach.

2.SPRINT

Wbrew pozorom bardzo proste ćwiczenie. Nawet dzieci potrafiłyby sobie z nim poradzić. Jednak naprawdę niewiele osób wykonuje je poprawnie. Podczas sprintu trzeba pamiętać o odpowiedniej technice i naturalnym ruchu ramion.

3. SKAKANKA

Jeżeli zależy Wam na szybkim zrzuceniu zbędnych centymetrów, powinniście ją pokochać! Czasami warto jest wrócić do zabaw z dzieciństwa.

4. ĆWICZENIA NA RĘCE Z CIĘŻARKAMI

Waszymi ciężarkami mogą być puszki z pomidorami, butelki z wodą, woreczki z fasolą. Możecie wykorzystać naprawdę wszystko. Chyba, że jesteście szczęśliwymi posiadaczkami ciężarek, to macie ułatwione zadanie. Bierzecie je w dłonie i przed 20 sekund wykonujecie powtórzenia na jedną rękę, 10 sekund odpoczywacie, a później pracujecie nad drugą ręką.

5. WYKROKI

Jędrne pośladki? Ładnie zarysowane nogi? Jeżeli właśnie o tym marzycie, powinny znaleźć się one w Waszej tabacie. Od Was zależy czy będą to wykroki w przód, tył, z obciążeniem, Wybierzcie po prostu te, które najbardziej Wam odpowiadają ale starajcie się co jakiś czas je modyfikować.

6. PAJACYKI

Dlaczego mielibyśmy ich nie wykorzystać? Wykonując pajacyki pracuje praktycznie całe ciało! Dodatkowo poprawia się nasza kondycja, a oto również nam chodzi, prawda?

7. PODCIĄGANIE NA DRĄŻKU

Na zestaw z wykorzystaniem podciągania na drążku powinny sobie pozwolić raczej osoby zaawansowane. Nie oszukujmy się. To jest naprawdę trudne. Trenując na drążku rzeźbimy nie tylko klatkę piersiową, plecy ale również ABS, a chyba większości z Was na tym zależy.

8. WASZA INWENCJA

Tak naprawdę naprawdę wiele ćwiczeń nadaje się do stworzenia treningu TABATA. Wszystko zależy od Waszej wiedzy i kreatywności. Możecie miksować rożne pozycje, dokładać ciężar, używać taśm rozciągających, przyśpieszać tempo. Dzięki temu za każdym razem Wasza tabata będzie wyglądała inaczej. Pamiętajcie tylko o tym, żeby nie obciążyć tylko jednej części ciała przez te 4 minuty!

Zalet takiego treningu nie muszę Wam chyba przedstawiać. W ciągu tak krótkiego czasu poprawiamy wydolność tlenową i beztlenową, podkręcamy metabolizm, pracujemy nad kondycją. Ja uwielbiam tabatę! Jak dla mnie ten rodzaj treningu jest rewelacyjny. Czasami po takiej krótkiej sesji można naprawdę poczuć moc! Jak często wykonujecie taki trening? Układacie go sami czy korzystacie z gotowych propozycji? Jakie ćwiczenia najczęściej do niego wykorzystujecie? 🙂

 

Pozdrawiam

Izabela : )

Zostaw odpowiedź