Szparagi – dlaczego warto je jeść?

Szparagi – dlaczego warto je jeść?

Sezon na szparagi za chwilę się zacznie. W zasadzie już teraz można spotkać je w sklepach. To niskokaloryczne i cenne wartościowo produkty, które warto włączyć do diety. Jakie mają właściwości?

Kilka ciekawostek na temat szparagów.

Uprawiane są w wielu miejscach na świecie, jednak ich największym producentem są Chiny. Te niepozorne kłącza to afrodyzjaki. Bardzo korzystnie wpływają na libido z uwagi na obecne w nich fitoestrogeny. Nie każdy jednak może doceniać ich walory. Wysoka zawartość błonnika może działać wzdymająco. Dodatkowo szparagi mogą wpływać na zapach moczu, czyniąc go bardzo nieprzyjemnym, jednak nie każdy jest w stanie to poczuć.

Dlaczego warto jeść szparagi?

Mimo że wyglądają niepozornie, to cechuje ich wiele cennych właściwości. Przede wszystkim:

  • są niskokaloryczne, dlatego osoby będące na diecie wcale nie muszą z nich rezygnować (100 g szparagów to zaledwie 18 kcal)
  • zawierają kwas foliowy (cenna witamina, zwłaszcza dla kobiet w wieku rozrodczym)
  • znajdziemy w nich antyoksydanty takie jak witamina C, A i E (wzmacniają odporność, zapobiegają starzeniu się skóry i wspierają regenerację organizmu)
  • obecny w nich wapń, fosfor i potas korzystnie wpływają na pracę serca, a także układ kostny, zmniejszając ryzyko złamań
  • wspomagają drenaż wody, ponieważ działają moczopędnie
  • ułatwiają trawienie
  • poprawiają koncentrację i pamięć

Uwaga: szparagów nie powinny spożywać osoby chorujące na dnę moczanową, ponieważ zawierają duże ilości związków purynowych.

Jak przygotowywać szparagi?

W dużej mierze zależy od ich rodzaju. Białe szparagi należy najpierw obrać z włókien. W przypadku zielonych pomijamy ten etap. Następnie można gotować je w wysokim naczyniu, jednak pamiętajmy, aby proces ten nie trwał zbyt długo, ponieważ wystarczą 3-4 minuty, aby były gotowe. Uważamy na ich główkę, ponieważ ona gotuje się bardzo szybko, dlatego zawsze powinna znajdować się ponad wodą.

Szparagi idealnie nadają się do podania z sosami np. musztardowym lub holenderskim. Sprawdzą się także w formie zupy krem, sałatki czy tarty.

mgr Dorota Dziuryk

___________________

Zostaw odpowiedź