Jak żyć bez cukru

Jak żyć bez cukru

Cukier jest produktem tak silnie uzależniającym, że niektórzy porównują go do narkotyków. I nic dziwnego, skoro tak ciężko uwolnić się od podjadania słodkości, które najczęściej stanowią równocześnie wysoko przetworzoną żywność. To właśnie od niej tyjemy najszybciej, a utrata zbędnych kilogramów to zawsze wielkie wyzwanie.

Biały cukier, trzcinowy cukier i najgorsze z możliwych słodzików, czyli syrop cukrowy glukozowy i glukozowo-fruktozowy – właśnie to zagraża naszemu życiu i zdrowiu, powodując choroby przewlekłe, wśród nich cukrzycę i otyłość. Zagrożeni są zarówno dorośli, jak i dzieci. Niebezpieczne syropy są obecne zwłaszcza w słodyczach i występują często z dodatkiem oleju palmowego. Jedzone w dużych ilościach, bardzo szybko zamienią się w nadmiar tkanki tłuszczowej.

Warto postawić sobie pytanie: jak uwolnić się od cukru? Czy to w ogóle możliwe, aby przestać wariować na punkcie mlecznej czekolady, batoników i cukierków? Oczywiście, że tak! Wystarczy zacząć powoli zmieniać swoje nawyki żywieniowe, z czasem przyzwyczajając swój organizm do zmian.

Krok 1

Zamiast całkowitej eliminacji słodkości proponujemy powolne zmiany. Co jest twoim największym uzależnieniem? Słodzone napoje? Jeśli tak, zamieniaj je na soki naturalne, a w lato koniecznie na lemoniadę, dosładzaną wysokiej jakości miodem. Miód to także cukier, ale zawierający w sobie cenne wartości odżywcze. Nie spożywając go w nadmiarze, może się tylko przyczynić do zdrowia! Świetnie sprawdzą się również koktajle owocowe z dodatkiem warzyw liściastych, np.  szpinaku lub sałaty masłowej.

Krok 2

Zamiast gotowych przekąsek do kawy, wybieraj słodkie owoce, takie jak nektarynki, gruszki, ananas, melon. Owoce w bardzo dużych ilościach również mogą przyczynić się do tycia, ale w pierwszej fazie odstawiania cukru, będą dla ciebie zbawienne. Poza tym, owoce nawadniają nasz organizm i dostarczają wielu witamin, dlatego nie należy się ich bać.

Krok 3

Sam przygotuj przekąski. Masz ochotę na ciasto? W sieci roi się od przepisów na słodycze bez cukru. Zamiast niego korzystaj z suszonych owoców (zwłaszcza daktyli), miodu i bananów.

Krok 4

Gotuj bez cukru. Jeśli zależy ci, aby potrwa nabrała słodyczy, dodaj do niej owoce lub duś długo warzywa korzeniowe i cebulę – efekt będzie zaskakujący! Nie zapomnij wystudzić potrawy – dopiero wtedy uwalnia swoją słodycz w pełni.

Krok 5

Zawsze miej coś słodkiego przy sobie, na czarną godzinę. Świetnie sprawdzą się suszone owoce, które możesz nosić w torebce lub plecaku przez długi czas. Kiedy najdzie cię nagła ochota na coś słodkiego – staną się wybawieniem!

Krok 6

Szukaj słodyczy z bardzo dobrym składem – doskonałym wyborem będzie gorzka czekolada, batony z suszonych owoców i orzechów, produkty dla diabetyków. Będąc w ogromnych supermarketach koniecznie odwiedź dział dla diabetyków właśnie lub dział ze zdrową żywnością – na pewno znajdziesz tam słodycze dla siebie.

Pamiętaj także o sezonowości. W lato korzystaj z domowych sorbetów i świeżych owoców, zimą opieraj się na wypiekach bez cukru i miodzie. Szybko okaże się, że cukier jednak nie jest niezastąpiony.

Zostaw odpowiedź