Zwiększa bardziej metabolizm trening siłowy czy może kardio ?

Zwiększa bardziej metabolizm trening siłowy czy może kardio ?

Nie ma wyraźnego i jedynego zwycięzcy co do tego, która forma treningu jest lepsza. W dużej mierze zależy od tego jakie masz cele względem siebie oraz możliwości czasowe, czy finansowe.

Najnowsze badania wykazały natomiast, że trening cardio może skuteczniej przyspieszyć metabolizm niż trening siłowy. Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze zbadali różnice pomiędzy poziomem produkcji hormonów po treningu siłowym oraz po treningu cardio. Te osoby, które wykonywały trening cardio – wykonywali trening na rowerze stacjonarnym, natomiast ci, którzy ćwiczyli siłowo wykonywali program treningowy oparty na wadze, składający się z pięciu ćwiczeń, po 10 powtórzeń, angażujące wszystkie partie mięśniowe.

Po zakończeniu treningów, gdzie każdy trwał 60 minut pobrano próbki krwi w ciągu 4h od zakończenia treningu, aby zmierzyć poziom kwasu mlekowego i cukru we krwi, a także poziom innych hormonów. Badania wykazały, że u osób, których trening opierał się na jeździe na rowerze nastąpił znaczy wzrost produkcji hormonu FGF21, który skutecznie pobudza metabolizm. A jak wiemy, zwiększenie metabolizmu może być dużo bardziej korzystne, bo im wyższy metabolizm, tym więcej kalorii spalasz, będąc nawet w spoczynku, a to pomaga w odchudzaniu.

Wyniki pokazują, że ci którzy trenowali na rowerze treningowym, mieli trzykrotnie większy wzrost produkcji FGF21 w porównaniu do tych osób, które ćwiczyły na siłowni.

Jeżeli jesteś na redukcji, naszym zdaniem warto było by spróbować : ).

Zostaw odpowiedź