Stagnacja

Stagnacja

Stagnacja to słowo, które przeraża każdego ćwiczącego na siłowni. Nie ważne na jakim etapie jesteś, dopadnie Cię w chwili, w której najmniej się tego będziesz spodziewał. Nie warto szukać recepty na nią, bo jej nie znajdziesz. Trzeba na tyle poznać swój organizm, swoje mięśnie, by potrafić wyjść z zastoju jak najszybciej.

1.BRAK ŚWIEŻEGO POWIETRZA W PROGRAMIE TRENINGOWYM

Przede wszystkim warto zrezygnować z ruchów, które wykonują wszyscy i Ty również pomimo tego, że w ogóle nie czujesz mięśni w tych ćwiczeniach. To bardzo duży błąd, który przytrafia się często. Jeżeli wykonujesz jakieś ćwiczenia tylko przez wzgląd na kolegów i ich efekty, a sam czujesz, że u Ciebie nie dają żadnych korzyści to przestań je robić i zastąp innymi. Myślenie, że może z czasem i na Ciebie zaczną działać jest błędem. Nie zaczną – ruchy których nie lubimy i nie czujemy, nie dadzą wyników.

PRZETRENOWANIE ORGANIZMU

Jeśli ćwiczysz dłużej niż 90 minut to raczej na pewno doprowadziłeś organizm do takiego stanu. Oczywiście wpaść w przetrenowanie nie jest aż tak łatwo, ale zdarza się, że zbyt duża liczba serii i zbyt mało odpoczynku wywołują taki efekt. Wywodząca się z lat 80-tych zasada jeśli dużo znaczy dobrze, to więcej znaczy jeszcze lepiej” dziś już nie ma zastosowania i nie cieszy się takim powodzeniem. Jest to natomiast pierwszy czynnik prowadzący do przetrenowania.

 ZŁA TECHNIKA RUCHU = ZBYT DUŻY CIĘŻAR

Tę myśl można by rozwinąć w oparciu tylko o jeden czynnik – zbyt duży ciężar. Chęć pokazania się innym jaki jestem silny, wielki itp. sprawia, że zakładasz obciążenie nieadekwatne do możliwości. Mięsień, aby poradzić sobie z Twoim narcyzmem i sprostać wymaganiom, musi wspomóc się innymi współpracującymi mięśniami. W efekcie trenowany mięsień zamiast więcej, dostaje mniej i przez to nie rośnie. Na siłowni najlepiej skupić się na samym sobie, zakładać ciężary adekwatne do dyspozycji dnia i kontrolować ruch w każdym ćwiczeniu, bo to gwarancja sukcesu..

 

ŹLE OPRACOWANA DIETA

Trenujesz jak szalony a nie masz efektów? A czy dostarczyłeś organizmowi dobrą liczbę posiłków złożonych z odpowiednich składników? Pamiętaj, że organizm potrzebuje przynajmniej 1,5 grama białka na kg masy ciała oraz odpowiednią do zdrowia i kondycji ilość właściwych witamin. Rozłóż posiłki na 5 równych porcji i jedz co około
3 godziny. Ważne, aby każdego dnia pory jedzenia były stałe. Nie zapominaj o posiłku. Jeden brak posiłku jest gorszy niż brak jednego pełnego treningu na daną partię.

BRAK SNU

Jest to punkt, którego nie trzeba wiele komentować. Brak snu to złe samopoczucie, zapewne boląca głowa, zły humor, brak sił i chęci do działania. Organizm dorosłego człowieka do prawidłowego rozwoju potrzebuje 7-8 godz. pełnego snu, gdyż w tym czasie odbywają się procesy regeneracji.

 

BRAK ROZGRZEWKI

Właściwie rozgrzany mięsień jest bardziej rozciągliwy, dzięki czemu sprawniej funkcjonuje przy pełnym zakresie ruchu. Z kolei pełen zakres ruchu to większe zaangażowanie mięśni. Pozwala to osiągnąć większy rozrost tkanki mięśniowej. Ponadto rozgrzane mięśnie są mniej podatne na kontuzje.

 

ZBYT DUŻA ILOŚĆ SERII I ĆWICZEŃ

Jeśli trenujesz dość intensywnie, nie musisz używać dużej liczby serii. Im trening jest krótszy a bardziej intensywny, tym lepsze efekty można osiągnąć. Nie trzeba robić 15 serii na klatkę wystarczy 12 a nawet 9 by dać mięśniom wszytko czego potrzebują. Hormony anaboliczne wytwarzane są jedynie przez 45 min. Po co zatem trenować dłużej?
Przedstawiłem tylko kilka spośród wielu błędów popełnianych podczas zabawy z siłownią. Sądzę jednak, iż są to te najpopularniejsze. Jeśli czytając artykuł zatrzymałeś się choćby na jednym punkcie i pomyślałeś o sobie – to sygnał, że należy coś zmienić.

 

Zostaw odpowiedź