Siłownia bez tajemnic

Siłownia bez tajemnic

1.Ćwiczenia globalne – to nic innego jak ćwiczenia angażujące na raz niemal całe ciało. Wykorzystujemy pełny zakres ruchu, ćwiczenia są wielostawowe. Największy zasób takich ćwiczeń wykonujemy bez maszyn wykorzystując często pomoce w postaci sztang, hantli, choć zdarzają się i ćwiczenia na maszynach. Przykładami takich ćwiczeń są na przykład rzuty piłką lekarską, martwe ciągi, przysiady, planki.

 2,.Ćwiczenia izolowane – to ćwiczenia, które angażują tylko jedną, konkretną partię mięśniową. Jednostawowe. Tutaj często z pomocą przychodzą nam maszyny, które pomagają w odciążeniu reszty ciała, ograniczeniu udziału innych partii mięśniowych i stabilizacji, która jest tutaj podstawą. Na przykład rozpiętki. Wykorzystywane są do wypracowania konkretnej partii mięśni.

3. Trening FBW, Trening globalny – to trening, podczas którego angażujemy całe nasze ciało. Może być za równo wykonany za pomocą ćwiczeń globalnych, ale także ćwiczeń angażujących mniej partii mięśniowych. Grunt to tak ułożyć wszystkie ćwiczenia w treningu, aby w całościowym bilansie wykorzystać całe ciało, wszystkie najważniejsze partie mięśniowe. Wykonujemy więc ćwiczenia na plecy, klatkę piersiową, barki, ramiona, brzuch, pośladki, nogi. Trening tego typu najczęściej wykorzystywany jest w początkowych fazach, aby równomiernie wzmocnić nasze ciało i przygotować je do innych rodzajów wysiłków w przyszłości.

4.Strefa wolnych ciężarów, wolne ciężary – to nic innego jak strefa wydzielona na siłowni, w której znajdują się hantle, sztangi, kettlebell i wszelakie inne sprzęty do wykonywania ćwiczeń wolnych, czyli bez maszyn. Najczęściej znajdują się tam także ławeczki, podstawki, haki itp. Trening FBW, Trening globalny – to trening, podczas którego angażujemy całe nasze ciało. Może być za równo wykonany za pomocą ćwiczeń globalnych, ale także ćwiczeń angażujących mniej partii mięśniowych. Grunt to tak ułożyć wszystkie ćwiczenia w treningu, aby w całościowym bilansie wykorzystać całe ciało, wszystkie najważniejsze partie mięśniowe. Wykonujemy więc ćwiczenia na plecy, klatkę piersiową, barki, ramiona, brzuch, pośladki, nogi. Trening tego typu najczęściej wykorzystywany jest w początkowych fazach, aby równomiernie wzmocnić nasze ciało i przygotować je do innych rodzajów wysiłków w przyszłości.

5. Ćwiczenia segmentowe – angażują kilka grup mięśniowych, najczęściej dużych, jednak mniej niż w ćwiczeniach globalnych. Ruchy zazwyczaj nie są wykonywane w pełnym zakresie.

6. Strefa cardio – kolejna wydzielona strefa, w której znajdziemy sprzęt wykorzystywany do ćwiczeń typu cardio, a więc pobudzających układ krążeniowo-oddechowy. Najczęściej ćwiczenia te wykonywane są na rozgrzewkę, jako osobny trening u osób redukujących tkankę tłuszczową lub na zakończenie treningu. Znajdziemy tutaj bieżnie, schodki, rowerki, ergonometry, steppery i wszelkie tego typu urządzenia

7. Strefa treningu funkcjonalnego – strefa, w której możemy zająć się treningiem funkcjonalnym, jak sama nazwa wskazuje. Zazwyczaj znajdziemy w niej gumy, przyrządy równoważne, piłki bosu, kijki. Sam trening funkcjonalny z kolei to odmiana treningu globalnego, w którym wykorzystywane są ruchy wielostawowe, we wszystkich możliwych płaszczyznach, najczęściej imitujące ruchy wykonywane w życiu codziennym i poprawiające komfort życia. Kształtujemy tutaj odpowiednie wzorce ruchowe, jest więc idealny dla początkujących, trening ten często wykonywany jest również po kontuzjach celem wyrównania wszelkich deficytów. Największy nacisk kładzie się tutaj na mięśnie core. Co to za mięśnie, dowiecie się w następnym punkcie. Mięśnie core, trening core – mięśnie core – mięśnie środka, to mięśnie odpowiadające za stabilizacje centralną, czyli między innymi za naszą postawę. W treningu core ćwiczone są przede wszystkim mięśnie głębokie stabilizujące nasz kręgosłup.

8.Strefa treningu funkcjonalnego – strefa, w której możemy zająć się treningiem funkcjonalnym, jak sama nazwa wskazuje. Zazwyczaj znajdziemy w niej gumy, przyrządy równoważne, piłki bosu, kijki. Sam trening funkcjonalny z kolei to odmiana treningu globalnego, w którym wykorzystywane są ruchy wielostawowe, we wszystkich możliwych płaszczyznach, najczęściej imitujące ruchy wykonywane w życiu codziennym i poprawiające komfort życia. Kształtujemy tutaj odpowiednie wzorce ruchowe, jest więc idealny dla początkujących, trening ten często wykonywany jest również po kontuzjach celem wyrównania wszelkich deficytów. Największy nacisk kładzie się tutaj na mięśnie core. Co to za mięśnie, dowiecie się w następnym punkcie.

9. Superkompensacja – okres zwiększonej wydolności po okresie wypoczynku po treningu i powrocie do stanu wyjściowego. Jest to zwiększenie zdolności do wykonywania wysiłku i utrwalenie tego przez systematyczne powtarzanie ćwiczeń ruchowych. Najczęściej używane określenie skrótowe to odbudowa z nadwyżką. Następuje w trakcie odbudowy mięśnia, a więc w czasie regeneracji, wolnej od treningu danej partii. Aby nastąpiło to zjawisko, muszą zostać spełnione pewne warunki – regeneracja musi trwać odpowiednio długo dla danej grupy mięśniowej, trening musi zostać poprowadzony w odpowiedni sposób – mocne obciążenie dla mięśnia, zaburzenie homeostazy i w odpowiedniej formie. Można z powodzeniem wykorzystywać to zjawisko w treningu, zwiększając w ten sposób swoje możliwości

10.Akton – część grupy mięśniowej. Przykładem są aktony mięśnia naramiennego – przedni, boczny, tylny

11. Aeroby – ćwiczenia tlenowe, na przykład jazda na rowerze Akton – część grupy mięśniowej. Przykładem są aktony mięśnia naramiennego – przedni, boczny, tylny

12. Dane antropometryczne – dane,które zazwyczaj badane są przez trenerów na początku naszej przygody. Zawierają wzrost, wagę, obwody, czasem również grubości fałdów tłuszczowych

13. Przyczep – miejsce połączenia mięśnia z kością

14. Praca ekscentryczna – rodzaj pracy mięśniowej, w której przyczepy mięśnia oddalają się od siebie

15. Stagnacja – zastój w rozwoju

16. Praca koncentryczna – rodzaj pracy mięśniowej, w której przyczepy mięśnia zbliżają się do siebie

17. Powtórzenie – jedno pełne wykonanie ćwiczenia

18.Seria – to liczba informująca nas ile razy, przy określonej liczbie powtórzeń, wykonujemy dane ćwiczenie/nia

19. Trening dzielony, split, trening, w którym dzielimy ciało na partie i każdą z nich trenujemy na oddzielnej sesji treningowej, np. nogi, klatka/brzuch, barki/tricpes, plecy/biceps. Polecany osobą z doświadczeniem w treningu.

Uff, to chyba najważniejsze pojęcia, które każdy powinien znać chcąc efektywnie i z głową ćwiczyć na siłowni. Już nie długo postaramy się opisać funkcjonowanie wszystkich maszyn na siłowni które są najbardziej znane 😉 

 

Jeżeli jest to dla Ciebie mało obserwuj nasz portal i fanpage, prawie co dziennie jest coś nowego : ). 

 

Posiadamy w ofercie Diety,Treningi oraz pakiet łączny w najniższych cenach na rynku ( Każde następne przedłużenie pakietu jest tańsze ! ) , jeżeli była byś zainteresowana przydzieleniem prywatnego trenera/dietetyczkę dla Ciebie kliknij w link niżej:

 

LINK

Zostaw odpowiedź