Ostropest plamisty- co warto o nim wiedzieć?

Ostropest plamisty- co warto o nim wiedzieć?

Ostropest plamisty jest rośliną, która wykazuje bardzo korzystne działanie względem organizmu. Przede wszystkim powinny się z nim zaprzyjaźnić osoby, które lubią alkohol lub mają problemy z wątrobą i cukrzycą. Dlaczego? Oto odpowiedź.

Poznajmy go bliżej

Ostropest wykazuje silne właściwości antyhepatotoksyczne, czyli ochraniające wątrobę. Zapobiega łączeniu się komórek wątroby z toksynami, które mogą je uszkadzać. Działa także cytoprotekcyjnie, dzieki czemu zapobiega gromadzeniu się w organizmie wolnych rodników. Wszystko dzięki zawartej w nim sylimarynie- związkowi, który chroni komórki wątroby i wspomaga ich regenerację.

Co jeszcze dobrego robi w organizmie?

 
Wspomaga odtruwanie organizmu
Idealnie sprawdza się w przypadku toksycznego uszkodzenia wątroby, np. na skutek kontaktu z toksynami grzybów, alkoholu czy pestycydami- przyspiesza proces usuwania ich z organizmu.
Pomaga także obniżyć stężenie bilirubiny – barwnika, który odpowiada za żółcenie komórek skóry czy gałki ocznej w przebiegu np. żółtaczki.
Chroni także przed silnym działaniem leków.
 
Wspomaga regenerację
Ostropest nie tylko wspomaga regenerację komórek wątroby, ale także stymuluje ją do tworzenia nowych. Podnosi także zawartość glutationu, białka który jako silny antyoksydant chroni przed uszkodzeniem komórki wątroby.
Działa antynowotworowo
Zmniejsza ryzyko wystąpienia raka wątroby i hamuje podziały komórek nowotworowych.
Obniża poziom cholesterolu we krwi oraz zmniejsza powstawanie blaszki miażdżycowej.
Wykazuje korzystne działanie w przypadku zapalenia dróg żółciowych czy kamicy żółciowej.
Dobrze sprawdza się w leczeniu dolegliwości żołądkowo- jelitowych, jak np. wzdęcia, zgaga.
Polecany jest kobietom chorującym na endometriozę, ponieważ pomaga wyregulować miesiączki.
Korzystne działanie wykazuje także w przypadku hamowania krwawienia z nosa, jelit, żylaków odbytu.
Komu nie jest zalecany?
Oczywiście uważać na niego powinny dzieci poniżej 12 roku życia, ciężarne i kobiety karmiące, ponieważ brak jest informacji na temat skutków ubocznych w przypadku jego stosowania.
Zostaw odpowiedź