Opalaj się bezpiecznie!

Opalaj się bezpiecznie!

Wiosna rozkręciła swój termometr i w końcu możemy cieszyć się ciepłymi dniami. Wysoka temperatura zachęca także do kąpieli słonecznych, ale z tymi trzeba jednak uważać. Mimo że piękna brązowa opalenizna dodaje uroku, to warto pamiętać, że niepozorne wylegiwanie się na słońcu może nie być bezpieczne. O czym warto pamiętać, zanim zaczniemy się opalać?

Zażywanie kąpieli słonecznych jest zalecane, z uwagi na zwiększoną syntezę witaminy D3. Jednak należy pamiętać o zachowaniu kilku ważnych zasad, które ochronią nas przed jego niekorzystnym wpływem.

  1. Opalanie tak, ale nie przez cały dzień.

Przebywanie na słońcu zwłaszcza w godzinach szczytu może być niebezpieczne. Najlepsza pora na opalanie to wczesne przedpołudnie lub późne popołudnie. Między godziną 11 – 15 promieniowanie jest największe i może sprzyjać oparzeniom słonecznym.

  1. Chroń głowę.

Nakrycie głowy to nie tylko element ubioru, ale także ochrona głowy, przed nadmiernym promieniowaniem. Brak kapelusza, czapki czy parasola w momencie gdy słońce świeci najsilniej, zwiększa ryzyko wystąpienia udaru. Pamiętaj o tym, wychodząc na zewnątrz.

  1. Krem z filtrem to podstawa.

Nigdy nie opalaj się na sucho. Skóra jest bardzo wrażliwa na działanie promieni słonecznych. Brązowa opalenizna, mimo że wygląda ładnie, przyspiesza proces starzenia. Pamiętaj o balsamach z filtrem, a także kremach do twarzy, gdyż tam skóra jest naprawdę delikatna. Im jaśniejszą karnację posiadasz, tym wyższy filtr powinieneś wybrać.

  1. Nawadniaj się.

W ciepłe dni koniecznie miej przy sobie butelkę wody. Gdy temperatura na zewnątrz jest wysoka, nasz organizm w większej ilości traci wodę, przez co zwiększamy ryzyko odwodnienia.

Podsumowując, z ciepłej pogody należy korzystać z głową. Opalaj się w odpowiednich godzinach, ale po wcześniejszym posmarowaniu się balsamem z filtrem. Chroń głowę przed nadmiernym promieniowaniem i nie zapominaj o wodzie.

mgr Dorota Dziuryk

Zostaw odpowiedź