Ochładzające napoje na upał.

Ochładzające napoje na upał.

Podczas upałów odpowiednie nawodnienie to podstawa. Nasz organizm traci wodę nieustannie, a w tak ciepłe dni straty są jeszcze większe. Ilość wypijanych płynów powinna oscylować w granicach 2 – 3 litrów. Czym najlepiej się nawadniać?

Co pić w czasie upałów?

  • Woda mineralna – gasi pragnienie, nawadnia, a poza tym dostarcza składniki mineralne, które często tracimy z potem. Jej smak możemy podkręcić poprzez dodatek cytryny, liści mięty lub świeżych owoców.
  • Mrożona kawa – idealnie ochładza i jednocześnie dodaje energii. Smaczny przepis na domową frappe: zaparz swoją ulubioną kawę i poczekaj, aż będzie zimna. Następnie rozlej ją w pojemniczki do kostek lodu i zamroź. W gorący dzień wyjmij kilka kostek, zalej mlekiem i gotowe.
  • Mrożona herbata (możesz przygotować ją w podobny sposób, jak kawę.
  • Owocowe koktajle z kostkami lodu – dostarczą witamin, składników mineralnych, a także idealnie nadadzą się jako lekka przekąska. Zwłaszcza że w tak gorące dni chętniej spożywamy płynne pokarmy niż stałe.

Czy owoce też nawadniają organizm?

Tak! Truskawki, arbuz czy melon to owoce, które zawierają spor ilości wody. Spożywając je, także gasimy swoje pragnienie, dlatego nie pomijaj ich w swoim menu.

mgr Dorota Dziuryk

Zostaw odpowiedź