Moc crossfitu

Moc crossfitu

Na pewno każdy z Was słyszał słowo ” crossfit “. Od jakiegoś czasu taka forma treningu stała się bardzo popularna. Coraz częściej crossfit pojawia się w ofercie klubów fitness. Na pewno zastanawiacie się jaki wpływ na naszą figurę ma crossfit, dla kogo jest przeznaczony i jak powinien wyglądać taki trening? Postaram się powiedzieć Wam o tym rodzaju ćwiczeń. Kto wiem, może uda mi się zachęcić kogoś z Was do wypróbowania takiej formy aktywności fizycznej.

 

Trening siłowo-wytrzymałościowy. Jego celem jest przede wszystkim poprawienie sprawności fizycznej osoby trenującej. Dzięki temu, że podczas treningu możemy dostosować intensywność ćwiczeń do umiejętności danej osoby, mogą go trenować wszyscy, niezależnie od wieku, stopnia zaawansowania. Oczywiście pod warunkiem, że nie mamy żadnych przeciwwskazań stwierdzonych przez lekarza. Mimo tego, że crossfit ma pozytywny wpływ na naszą sprawność fizyczną, pomaga również zrzucić zbędne centymetry, wymodelować sylwetkę. Trzeba pamiętać, że bardzo ważne jest regularność oraz zwiększanie intensywności ćwiczeń.

JAK POWINIEN WYGLĄDAĆ PRAWIDŁOWY TRENING ?

Wybieramy około 8 ćwiczeń. Każde z nich powtarzamy po około 20 razy. Oczywiście z treningu stwarzamy obwody. Każdy zestaw ćwiczeń wykonujemy jeden po drugim z krótką przerwą pomiędzy nimi ( około 2/3 minut ). Obwód powinniśmy powtórzyć od 2/3 razy. Wszystko zależy od poziomu zaawansowania. Aby trening przyniósł efekty, trzeba trenować minimum 3 razy w tygodniu po około 20 minut.  Oczywiście z czasem, kiedy nasza siłą wzrasta, możemy zwiększyć ilość powtórzeń, ćwiczeń i obwodów. Przed przystąpieniem do ćwiczeń TRZEBA rozgrzać swoje ciało, a po skończeniu obwodów poświęcić trochę czasu na rozciąganie.

Z JAKICH ĆWICZEŃ MOŻNA STWORZYĆ TAKI TRENING?

Tak naprawdę możliwości jest mnóstwo. W tym wypadku nie ma mowy o monotonności.Trzeba tylko pamiętać o tym, żeby wybrać taki zestaw ćwiczeń, żeby cały czas nie trenować tej samej partii ciała. W obwodach powinny znajdować się ćwiczenia dynamiczne, statyczne, równoważne, hybrydowe. Ćwiczenia dynamiczne angażują do pracy największą ilość mięśni. To one powinny otwierać każdy obwód.

Przykładowe ćwiczenia, które możesz wykorzystać:

 • przysiady,
 • pompki,
 • pajacyki,
 • burpees,
 • skoki i zeskoki na skrzynię ( na początku mogą to być wejścia i zejścia ),
 • wymachy kettlami,
 • skoki na skakance,
 • sprint,
 • wykroki w przód lub tył,
 • ćwiczenia z piłką lekarską,
 • podciąganie na drążku,

Jak już Wam wcześniej wspominałam podczas takich treningów nie ma mowy o monotonności. Do ćwiczeń możecie wykorzystać różnego rodzaju sprzęt sportowy. Jeżeli nie macie doświadczenia w układaniu sobie planów treningów, warto poprosić na siłowni miłego trenera bądź trenerkę o pomoc. Jestem pewna, że większość z nich dobierze Wam odpowiednie ćwiczenia i na pewno w ciągu miesiąca zobaczycie jakieś efekty.

A Wy macie już jakieś doświadczenie z taką formą ruchu? Jak wyglądają Wasze plany i od czego tak naprawdę zaczynaliście? Poradziliście sobie same z ułożeniem odpowiedniego zestawu, a może skorzystałyście z porad doświadczonych trenerów? Jeżeli macie jakieś wskazówki dla początkujących, podzielcie się nimi.

Ps: Ja postanowiłam przenieść swoje treningi na siłownię. Bardzo długo poszukiwałam w Opolu idealnego klubu fitness. Ale w końcu się udało. Niedługo zacznę swoją przygodę z crossfitem na siłowni. Do tej pory przygotowywałam sobie ” stacje ” w domu.

Zostaw odpowiedź