Kurkumina – złoty proszek na złe samopoczucie.

Kurkumina – złoty proszek na złe samopoczucie.

Kurkuma od lat uprawiana jest na terenach Azji. Stosowana w kuchni jako przyprawa nadająca kolor, ale z uwagi na drogocenne właściwości wykorzystuje się ją również w medycynie. Jakie ma właściwości? W jakich przypadkach może pomóc?

Właściwości kurkuminy.

Kurkumina to składnik aktywny zawarty w kurkumie. Okazuje się, że wykazuje on szereg cennych właściwości zdrowotnych. Na co pomaga kurkumina?

  • Wykazuje duży potencjał antyoksydacyjny, dzięki czemu chroni organizm przed chorobami przewlekłymi, a nawet nowotworami.

  • Przyjazna jest dla naszego mózgu, chroniąc go przed rozwojem chorób neurodegeneracyjnych.

  • Chroni śródbłonek naczyń doprowadzających krew do serca, wykazując tym samym działanie protekcyjne względem chorób o podłożu kardiologicznym.

  • Wzmacnia organizm, spowalnia proces starzenia się i pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.

  • Wykazuje właściwości przeciwzapalne, dlatego z powodzeniem stosuje się ją w chorobach zapalnych stawów.

  • Jej potencjał wykorzystuje się także w depresji, gdyż działa przeciwlękowo i przeciwdepresyjnie. Obserwuje się również jej pozytywny wpływ na wydzielanie serotoniny (hormonu szczęścia).

  • Kurkumina pomaga obniżać poziom cholesterolu, dlatego warto stosować ją w przypadku gorszej gospodarki lipidowej.

Czy kurkuma posiada wady?

Okazuje się, że niewiele, ale jednak tak. Jej największą wadą jest niska wchłanialność, dlatego też sięgając po suplementy kurkuminy, warto zwrócić uwagę na skład. Wzbogacenie danego suplementu w ekstrakt z czarnego pieprzu (piperyna) może znacznie poprawić jej przyswajalność.

mgr Dorota Dziuryk

Zostaw odpowiedź