Kalistenika czy Siłownia

Kalistenika czy Siłownia

Kalistenika czy siłownia? Oto jest pytanie. Jeżeli oczekujesz, że powiem Tobie, który z tych dwóch sportów jest najlepszy, super i w ogóle, to przykro mi, ale rozczaruję Ciebie. Każdy z nich jest świetny, każdy z nich doprowadzi Ciebie do określonych rezultatów i da Tobie dużo satysfakcji. Jednak abyś mógł dokonać wyboru musisz sobie zadać arcyważne pytanie: jaki jest mój cel?

Dwie rózne drogi

Każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku. Sugeruję byś na początku wgłębił się w temat. Co mam na myśli mówiąc wgłębił się w temat?  Sprawdź co Tobie najbardziej odpowiada. Zobacz modele treningowe i porównaj. Dosłownie „zanurz” się w każdej z dyscyplin i oceń.  Polecam Tobie to rozwiązanie, bo sam je stosuję. To tak samo jakbyś, chciał się nauczyć pływać, musisz wskoczyć do wody i zacząć działać. Poczuć, posmakować, usłyszeć. Tak samo tutaj.

Oba sporty zdecydowanie się różnią, oba prowadzą do odmiennych rezultatów, chodź mają wspólny mianownik. Twoją kwestią zostaje dać sobie czas i przetestować oba modele. Idź więc na siłownie i poproś trenera by pokazał Tobie jak ćwiczyć z ciężarami i przedstaw mu swoje cele. Daj sobie np miesiąc na testowanie. Podobnie zrób z kalisteniką, idź na trening jednej z grup Street Workoutu – jeżeli masz taką możliwość.

Oczywiście na pewno oglądałeś filmiki i czytałeś artykułu. Świetnie, jednak teoria jest zawsze teorią, pora na praktykę.  Jedni wolą bawić się na drążku i wykonywać pompki drudzy wolą przewalać żelastwo. Nie dowiesz się tego puki sam się nie przekonasz.

Siłownia

Uważam, że jest fantastycznym miejscem, gdzie zwiększysz swoją masę mięśniową oraz rozbudujesz swoją sylwetkę. Największym powodzeniem na siłowni cieszy się trening kulturystyczny. Dzięki niemu zwiększysz masę mięśniową, popracujesz nad wyglądem swoich mięśni i zwiększysz siłę. Zwróć uwagę, chcę Tobie powiedzieć, że na siłowni w szybki sposób urośniesz i nabierzesz świetnego wyglądu, będziesz po prostu duży. Poprzerzucasz parę ton ciężarów w określony sposób przy zachowaniu odpowiedniej techniki to spowoduje, że możesz startować w zawodach kulturystycznych. Ponieważ Twoje ciało będzie idealnie wyrzeźbione. Jeżeli taki jest Twój cel, to ten model jest dla Ciebie.

Jednak ma to swoje minusy, Twoja sprawność będzie słaba. Mobilność i wytrzymałość również. Ogólna sprawność fizyczna też będzie nie najlepsza, trudno będzie Tobie wykonywać ruchy w bardzo dużych zakresach np szpagat lub mostek.

Miej świadomość, że trening kulturystyczny jest nastawiony stricte na rozbudowę masy mięśniowej i to jest jego główny cel.

Kalistenika

Operujesz tutaj wyłącznie masą własnego ciała. Sprawia to, że uzyskujesz ogromną sprawność i mobilność. Ma on formę treningu ogólnorozwojowego.  Jeżeli Twoim celem jest bycie bardzo sprawnym to ten model jest dla Ciebie. Stosując go uzyskasz siłę, która pochodzi z „całego ciała”, w każdej płaszczyźnie ruchu bo pracujesz kompleksowo i całościowo. Twoja sylwetka będzie smukła i atletyczna. Będziesz panować nad własnym ciałem i zyskasz jego świadomość

piękno i siła były bardzo nakreślone w mitologii. Starożytna Grecja, gladiatorzy, żołnierze, wojownicy podobno o boskich ciałach, podobno o ogromnej sile, tak przedstawiani są herosi okresu starożytności. Faktem jest, że w tamtych czasach był kult ciała, jego piękno i proporcje stały obiektem pożądania. Ciało stało się inspiracją dla ówczesnych artystów. Jednak aby wojownik tamtego okresu dysponował atletycznym ciałem oraz dużą siłą musiał jakoś te elementy wypracować, jak? Trenując z obciążeniem własnego ciała, tak narodziła się Kalistenika.

Piękno i siła – Kalistenika

Słowo „kalistenika” wywodzi się z greckich słów kallo i sthenos, które można przetłumaczyć jako „piękno” i „siła”. Idealnie terminologia ta wpasowuje się w starożytną kulturę, gdzie można ten termin interpretować jako „piękną siłę”.  Jeżeli pójdziemy trochę dalej dojdziemy do aspektu duchowego, który wojownicy starli się uchwycić dzięki praktyce. Siła odnosi się nie tylko do mocy ciała, ale również do siły mentalnej.

Ogólnie można stwierdzić, że ta metoda treningowa była wykorzystywana od zarania dziejów. Możesz dzięki niej być Spartańskim wojownikiem, możesz również mieć siłę średniowiecznego rycerza, reasumując dzięki stosowaniu tej metody treningowej możesz cieszyć pięknym i silnym ciałem.

Nazwa została zapomniana i gdy przeciętna osoba słyszy „kalistenika” nie ma zielonego pojęcia o co może chodzić. Branża fitness bardzo mocno się rozwija, więc powstaje wiele metod treningowych, które są dobrze sprzedawane. Mimo, że wszyscy stosują, lub stosowali ten model treningowy, mało kto wie jak się nazywa. Jednak coraz częściej można usłyszeć o „treningu kalistenicznym”, czy „kalistenice”. Bardzo dużo popularność kalistenika zawdzięcza dynamicznie rozwijającej się dyscyplinie sportu jaką jest Street Workout.

Taka ciekawostka, czy zdajesz sobie sprawę, że dopiero w XIX wieku został wynaleziony drążek i poręcze równoległe? Dokonał tego pruski dowódca wojskowy i nauczyciel Friedrich Ludwig Jahn, który stworzył gimnastykę sportową.

Współczesny Spartanin

Dzisiaj mamy XXI wiek, gdzie technologia w gigantyczny sposób wpływa na nasze życie, co powoduje, że łatwiej nam przyswajać sobie informacje, pozyskiwać wiedzę oraz pokazywać i promować siebie. Dzisiaj trenujesz i pokazujesz siebie na fotkach filmach i portalach społecznościowych, taki klimat. Masz większą świadomość tego, że warto dbać o siebie, więc zabierasz się nad pracę nad ciałem. Kiedyś sprawność fizyczna była potrzebna do walki na wojnach.

Dzisiaj też, jeżeli za „wojnę” przyjmiesz bójkę na ulicy. Jednak styl życia i pragnienie wyglądania po prostu dobrze sprawia, że walczysz jak Spartanin z całą gamą rozpraszaczy. Masz dostęp do wielu rodzajów aktywności sportowej. Pewnie dostrzegasz trend, gdzie coraz więcej osób zaczyna trenować na powietrzu (biegi z przeszkodami, street workout). Dzięki temu możesz inspirować się i motywować do zmiany oraz jednocześnie być częścią aktywnej społeczności.

 

Świadomość

Chcę byś miał na uwadze pojęcia takie jak siła, masa mięśniowa, wytrzymałość, gibkość czy mobilność. Ponieważ inna jest siła potrzebna do wyciśnięcia 100kg na klatę a inna do wyciśnięciu całego ciała w pompkach na rękach. Tak jest z każdym pojęciem użytym w wybranym kontekście. Kalistenika i siłowania to dwa zupełnie inne światy. Głupotą jest porównywanie i ocenianie w systemie 0-1. Jeżeli tak robisz to jesteś w błędzie…

 

Wybierz to co sprawi, że osiągniesz swój cel i będzie Tobie pasować

Zostaw odpowiedź