Jak spacer wpływa na zdrowie ?

Jak spacer wpływa na zdrowie ?

Spacer, jak się okazuje, może nam bardzo pomóc w zachowaniu większej aktywności fizycznej. Wiele osób ciągle narzeka na brak czasu. Duża ilość obowiązków, praca i towarzyszące zmęczenie powoduje, że jedyne, o czym marzymy to odpoczynek. Mimo konsekwencji, jakie nas przez to dopadają, ciągle narzekamy na słabe zdrowie, kiepskie samopoczucie i nieodpowiedni wygląd sylwetki. Zapominamy jednak o jednej prostej rzeczy. Spacer jest najprostszą i najłatwiejszą formą przemycenia aktywności.

Spacer jest ogólnodostępną formą aktywności. Zawsze możemy znaleźć sposób, by móc przemycić go do swojego dnia. Wystarczy chcieć.

Spacer – korzyści.

Bardzo duża część populacji jest z aktywnością fizyczną na bakier. Siedzący tryb życia niestety nie jest dobry i niesie za sobą ryzyko wielu problemów zdrowotnych. Włączenie do swojej dziennej rutyny spaceru, może mieć znamienny wpływ na nasze samopoczucie. Tak niepozorne chodzenie, ma wiele zalet, a do najważniejszych zaliczamy:

  • bezpieczeństwo – ryzyko urazu jest znikome
  • wydłużenie życia – im więcej kroków robimy dziennie, tym większa szansa na dłuższe życie. Badania pokazują, że osoby robiące około 12 000 kroków mają mniejsze ryzyko szybkiej śmierci, w porównaniu do osób robiących około 4000 kroków dziennie.
  • szybszą rekonwalescencję np. po udarze
  • lepsza kontrola glikemii u cukrzyków
  • pomoc w redukcji masy ciała
  • poprawę koncentracji
  • lepsze samopoczucie.

Jak spacer wpływa na zdrowie psychiczne?

Badania pokazują bardzo ciekawą zależność. Regularne spacery (najlepiej codzienne) zbawiennie wpływają na zdrowie psychiczne. Obserwuje się niższy poziom lęku i stresu, co może wspomóc np. leczenie depresji.

Codziennie jesteśmy narażani na stres, a spacer może pomóc nam go zredukować. Okazuje się, że może on być jedną z lepszych form radzenia sobie z nim. Jak wiadomo, wiele osób nie radzi sobie z napięciem i emocjami. Rozładowuje je w niewłaściwy sposób (np. poprzez jedzenie). Doprowadza to do tycia, a w konsekwencji do otyłości. Im więcej ważymy, tym mniej mamy ochotę się ruszać. Pogarsza się nasz nastrój i koło się zamyka.

Spacerowanie w otoczeniu drzew działa kojąco i pomaga pozbyć się negatywnych emocji. Badania pokazują, że spacery w otoczeniu natury dodają więcej energii, a nawet korzystniej wpływają na sen.

Ile kroków powinniśmy robić, aby zachować zdrowie?

Obecnie propaguje się, aby wykonywać minimum 10 000 kroków dziennie. Według wytycznych WHO taka ilość kroków może nam zapewnić wiele korzyści zdrowotnych.

Oczywiście im więcej uda nam się ich wykonać, tym lepiej. Minimalna ilość, która jest bardziej racjonalna wśród osób o siedzącym trybie życia to 7000. Niestety, ale narzucenie sobie takiej ilości kroków do wykonania, podczas gdy do tej pory wykonywaliśmy ich zaledwie 2000 czy 3000 może stanowić nie lada wyzwanie. Najlepszym rozwiązaniem będzie stopniowe zwiększanie ilości kroków o 2000 dziennie.

Reasumując, obecne czasy pokazują, jak wielkim problemem staje się siedzący tryb życia. Włączenie spaceru do swojego harmonogramu dnia, może przynieść wiele korzyści. Zwłaszcza spacery na łonie natury wydają się bardzo dobrym sposobem na stres i rozładowanie emocji. Nie możemy zapominać także o tym, że spacer z rodziną czy partnerem to dobry sposób na spędzenie czasu razem.

mgr Dorota Dziuryk

Zostaw odpowiedź