Dlaczego warto jeść owsiankę?

Dlaczego warto jeść owsiankę?

Owsianka wielu osobom kojarzy się negatywnie. Zwykle mamy w pamięci taką typową owsiankę z dzieciństwa, która nie wyglądała apetycznie. Jej smak również pozostawiał wiele do życzenia. Współczesna owsianka może mieć przeróżny smak i równie atrakcyjny wygląd. Warto wiedzieć, że owsianka jest bardzo zdrowym produktem i dobrze jest umieścić ją w swoim menu. Oto kilka powodów, dla których warto jeść owsiankę.

  1. Wspomaga utrzymanie masy ciała.

Płatki owsiane zawierają spore ilości błonnika, dzięki czemu my przez dłuższy czas odczuwamy sytość. Dzięki niemu pokarm wolniej opuszcza żołądek, dlatego też my dłużej jesteśmy najedzeni. Dodatkowo korzystnie wpływa na gospodarkę lipidową i węglowodanową.

  1. Idealna na dietę odchudzającą.

Owsianka jest niskokaloryczna (chyba że bardzo ją sobie wzbogacimy) i idealnie nadaje się w trakcie odchudzania. Latem możemy ją przygotowywać w chłodnej wersji (z jogurtem naturalnym i sezonowymi owocami), zimą idealnie rozgrzeje podana na ciepło z dodatkiem cynamonu.

  1. Owsianka jest bardzo zdrowa.

Owsianka ma bardzo dużą wartość odżywczą. Znajdziemy w niej witaminy z grupy B, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania np. układu nerwowego. Poza tym jest źródłem selenu – pierwiastka, który jest niezbędny zwłaszcza w chorobach tarczycy np. Hashimoto, a także magnezu.

  1. Łatwa w przygotowaniu.

Rano każda minuta ma znaczenie. Owsianka jest wręcz ekspresowym śniadaniem. Jej przygotowanie zajmuje chwilę, dlatego też jest idealną propozycją na poranny posiłek.

  1. Jest smaczna.

Jeśli dalej twierdzisz, że owsianka jest niedobra, to najprawdopodobniej jadłeś ją źle przygotowaną. Płatki owsiane ugotowane na mleku z dodatkiem banana, orzechów i cynamonu to świetna alternatywa, dla osób lubiących słodkie posiłki. Można ją również przygotować wytrawnie, np. dodając warzywa i ulubione przyprawy.

Podsumowując, owsianka warta jest docenienia. To świetny pomysł na posiłek, który dostarczy Ci energii i witamin, a przy tym nie zaburzy Twojej diety. Pamiętaj, owsianka nie musi być nudna. Możesz ją przygotować w dowolny sposób. Ogranicza Cię tylko Twoja własna wyobraźnia.

 mgr Dorota Dziuryk

Zostaw odpowiedź