Czy warto brać probiotyki?

Czy warto brać probiotyki?

Probiotyki to dobre bakterie, które dbają o prawidłowe funkcjonowanie naszych jelit. Coraz częściej słyszymy, że powinniśmy je zażywać, aby cieszyć się pełnym zdrowiem. Czy rzeczywiście tak jest? Jak dobrać odpowiedni probiotyk? Kto na pewno powinien po nie sięgnąć?

Probiotyki – definicja.

To po prostu żywe kultury bakterii i drożdży, które chronią nasze jelita przed uszkodzeniem, a także wspomagają regenerację, jeżeli już zostały podrażnione. Najczęściej są to szczepy bakterii kwasu mlekowego (Lactobacillus), obecne również w fermentowanych produktach mlecznych (jogurt naturalny, kefir). Wykorzystuje się także bakterie z grupy Bifidobacterium oraz drożdże Saccharomyces boulardii.

Jak działają probiotyki?

Najważniejsza ich funkcją jest ochrona jelit przed zakażeniem. „Dobre bakterie” produkują szereg związków, które chronią organizm przed szkodliwymi metabolitami, hamując również wzrost patogenów. Produkowane przez nie kwasy organiczne wyrównują pH w żołądku i uczestniczą w syntezie przeciwciał. Dlatego też mówi się, że spora część odporności pochodzi z jelit.

Kiedy sięgnąć po probiotyk ?

Wskazaniem do przyjmowania probiotyków jest:

  • biegunka np. po antybiotykoterapii
  • infekcje intymne
  • zakażenia dróg moczowych
  • zespół jelita drażliwego (IBS)
  • choroba Crohna
  • atopowe zapalenie skóry
  • zakażenie H.pylori

Oczywiście to jaki rodzaj szczepu powinniśmy wybrać, zależy od przyczyny. Inne szczepy sprawdzą się przy IBS, a inne np. po biegunce wywołanej antybiotykiem. Przed wybraniem odpowiedniego probiotyku warto skonsultować się z lekarzem.

Jakie dawki należy przyjmować?

Probiotyki należy przyjmować według zaleceń lekarza lub wskazań na ulotce. Najważniejsza jest ilość szczepów obecna w zalecanej dawce. Podawane są one w jednostkach CFU. Niekiedy probiotyki są oporne na działanie antybiotyków i zaleca się wówczas przyjmowanie ich w pewnym odstępie czasu.

Czy włączając antybiotyk, zawsze należy przyjmować probiotyk?

Celem stosowania antybiotyków jest niszczenie chorobotwórczych patogenów. Niestety zwykle ich działanie jest na tyle silne, że wpływają również na bakterie, naturalnie występujące w jelitach, doprowadzając do ich niszczenia. Aby zapobiec niekorzystnym objawom, poleca się włączyć probiotyki przy antybiotykoterapii.

mgr Dorota Dziuryk

__________________

Zostaw odpowiedź