Co warto wiedzieć o truskawkach? 

Co warto wiedzieć o truskawkach? 

Maj to miesiąc, w którym pojawiają się owoce zwiastujące lato, a mianowicie truskawki. Oczywiście poza bardzo dobrym smakiem, mają także szereg korzystnych właściwości. Koniecznie sięgajcie po nie, gdy się pojawiają, bo sezon na te owoce zawsze trwa za krótko. Dlaczego warto je jeść? 

 

Co dobrego kryją w sobie truskawki? 

Przede wszystkim smak, który w 100 g zawiera tylko 32 kalorie. Poza tym znajdziemy w nich witaminę C, witaminy z grupy B, witaminę A i K, a także spore ilości błonnika. Warto zaznaczyć, że truskawki to dobre źródło wapnia, potasu i magnezu. 

Właściwości truskawek. 

Te owoce bardzo korzystnie wpływają na zdrowie, a do najważniejszych właściwości zaliczamy: 

  • działanie przeciwnowotworowe 
  • wspieranie trawienia i ochrona przed rakiem jelita grubego 
  • wspomaganie obniżenia cholesterolu 
  • stymulację pracy wątroby i wydzielanie żółci 
  • poprawę pracy nerek (działają moczopędnie) 

Truskawki to owoce posiadające niski indeks glikemiczny, więc mogą delektować się nimi również cukrzycy. Badania pokazują, że chronią one przed powikłaniami cukrzycowymi. 

Kto powinien uważać na truskawki? 

Przede wszystkim małe dzieci, z uwagi na silne właściwości alergizacyjne. Po wystąpieniu alergii należy z nich zrezygnować na jakiś czas, a następnie spróbować wprowadzić w niewielkiej ilości i obserwować reakcję. 

Kolejna grupa osób, którym truskawki nie są wskazane to uczuleni na kwas salicylowy. Truskawki posiadają go w sporych ilościach, dlatego nie są polecane w takim przypadku. 

W przypadku zespołu jelita drażliwego przebiegającego z biegunkami truskawki mogą dodatkowo je nasilać, z uwagi na małe pestki obecne w ich miąższu. Jednak osoby, które cierpią bardziej na postać zaparciową, jak najbardziej mogą po nie sięgać. 

mgr Dorota Dziuryk

Zostaw odpowiedź