Kalistenika, czyli trening z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała.

Kalistenika, czyli trening z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała.

W starożytności tę formę treningu wykorzystywano do fizycznego przygotowania wojska. Wykorzystując ciężar własnego ciała, łatwiej było przygotować żołnierzy do walki. Czym dokładnie jest współczesna kalistenika? Kto może ją trenować? Jakie efekty możemy osiągnąć?

Kalistenika – definicja.

Słowo te pochodzi z greki i w dokładnym tłumaczeniu definiowane jest jako: kallos – piękno i sthenos – siła. Mówiąc prostszym językiem trening kalisteniczny, polega na wykorzystywaniu ciężaru własnego ciała. W ostatnich latach kalistenika stała się mocno popularna. Pomaga ona nie tylko wyrzeźbić mięśnie, ale również zwiększyć ich siłę. Dodatkową zaletą jest to, że nie wymaga specjalnych przyrządów, a wykonywać taki trening można praktycznie w każdym miejscu.

Zalety kalisteniki.

Ten rodzaj treningu posiada bardzo wiele zalet.

  • Trening dla każdego: może go wykonywać każdy, ponieważ jedyne obciążenie, jakie wykorzystujemy, to ciężar własnego ciała.
  • Kalistenika jest bezpieczna (małe ryzyko kontuzji): zabierając się za ćwiczenia z ciężarkami, ryzykujemy, że brak znajomości techniki czy nieprawidłowa próba ich dźwigania skończy się kontuzją. W przypadku kalisteniki, jeżeli brakuje Ci siły na wykonanie ćwiczenia, zaczynasz od prostszej wersji. Oczywiście kontuzje mogą się zdarzyć, jednak są one stosunkowo rzadkie. Próbując wykonać trudniejsze ćwiczenie bez odpowiedniego przygotowania, prędzej go nie wykonasz, niż nabawisz się kontuzji. Tymczasem dźwigając hantle bądź sztangę często możemy zbyt wcześnie chcieć zwiększyć obciążenie, co może doprowadzić do wielu, niebezpiecznych urazów.
  • Pracuje całe ciało: jedną z największych zalet kalisteniki jest harmonijna praca całego ciała, która pomaga uzyskać większą siłę, przydatną również w innych formach aktywności fizycznej. Takie ćwiczenia pomagają Ci wzmocnić dłonie, ramiona, plecy i brzuch. Nieco trudniej w przypadku kalisteniki pracować nad dolnymi partiami. Owszem poniekąd ich siła także wzrasta z uwagi na wykonywanie przysiadów czy wykroków. Jednak te największe partie mięśniowe mogą rozwinąć się dopiero przy użyciu obciążenia.

Jakie ćwiczenia wykonuje się podczas treningu?

Pompki, wykroki, zakroki, przysiady i podciąganie na drążku to ćwiczenia, które należą do podstaw treningu. Oczywiście w miarę upływu czasu należy zwiększać poziomy trudności, aby obserwować progres. Jeśli jesteś początkujący bardziej skup się na technice wykonywanych ćwiczeń, aby nabrać dobrych wzorców. Trening zawsze rozpoczynaj od rozgrzewki (około 5 min), a następnie przejdź do właściwej części treningu (20-25 min), który powinieneś zakończyć rozciąganiem (ok. 5 min). Czas trwania treningu uzależniony jest od poziomu wytrenowania. Zacznij od 30 min, jeśli jesteś początkujący i stopniowo wydłuż ten czas w miarę swoich możliwości. Najlepiej wykonywać ćwiczenia 2-3 razy w tygodniu, aby dać mięśniom czas na regenerację.

mgr Dorota Dziuryk

__________________________

Zostaw odpowiedź